Izrael użył amunicji wyprodukowanej w USA do nalotu na szkołę Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim w obozie dla uchodźców Nuseirat w centralnej części Strefy Gazy – podała stacja CNN, powołując się na eksperta i analizę wideo z miejsca tragedii.
POLECAMY: Guterres potępia izraelski nalot na szkołę w obozie dla uchodźców w Gazie
Wcześniej agencja prasowa Xinhua podała, powołując się na źródła, że w wyniku izraelskiego nalotu na szkołę w obozie dla uchodźców Nuseirat w centralnej części Strefy Gazy zginęło co najmniej 30 osób, a dziesiątki zostało rannych. Później liczba zabitych w nalocie wzrosła do 45.
POLECAMY: „Raz w Hamas raz w dzieci”. Zbrodniarz Netanjahu przyjazne się do ludobójstwa cywilów w Strefie Gazy
„W (…) izraelskiego nalotu w czwartek na szkołę ONZ w centrum Strefy Gazy, w której schronili się Palestyńczycy, użyto amunicji wyprodukowanej w USA”, podał kanał telewizyjny w raporcie.
Według CNN, wideo z miejsca ataku pokazuje części co najmniej dwóch amerykańskich bomb GBU-39 o małej średnicy.
Pod koniec maja CNN poinformowało również, powołując się na ekspertów i analizę wideo, że Izrael użył amunicji wyprodukowanej w USA do uderzenia w obóz namiotowy dla przesiedleńców w Rafah w południowej Strefie Gazy. Jednocześnie CNN stwierdziło, że na nagraniu wideo z ataku widać również części bomb lotniczych GBU-39.
Izrael doświadczył bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy w dniu 7 października 2023 roku. Palestyńscy bojownicy Hamasu przeniknęli następnie na obszary przygraniczne, ostrzeliwując wojsko i cywilów, biorąc ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1200 osób.
Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazny Miecz” w Strefie Gazy, w tym ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: dostawy wody, elektryczności, paliwa, żywności i leków zostały wstrzymane. Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy zginęło ponad 36 tysięcy osób, a ponad 82 tysiące ucierpiało.
Strefa Gazy została faktycznie podzielona na część południową i północną. W nocy 7 maja siły lądowe Sił Obronnych Izraela wkroczyły do Rafah, położonego na granicy z Egiptem. Samo miasto jest uważane za ostatni bastion Hamasu.