Komisja Europejska (KE) wyda rekomendację rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE w czerwcu, zanim Węgry zostaną tymczasowym przewodniczącym Rady Europejskiej – podał Financial Times, powołując się na źródła.

„KE zarekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą w tym miesiącu, aby pokazać wsparcie (dla Kijowa – przyp. red.) <…> zanim Budapeszt obejmie przewodnictwo w bloku” – podano w materiale.

W piątek, według gazety, Komisja Europejska ogłosi, że Ukraina rzekomo spełniła kroki wymagane do przystąpienia do bloku, w tym środki zwalczania korupcji, lobbingu politycznego, kroki mające na celu ochronę języka mniejszości oraz nowe zasady dotyczące deklaracji dochodów dla urzędników państwowych.

Belgia, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE, wzywa do przeprowadzenia pierwszej rundy rozmów o członkostwie Ukrainy w dniu 25 czerwca. Oczekuje się, że Budapeszt zgłosi sprzeciw.

Węgry zastąpią Belgię na stanowisku tymczasowego przewodniczącego Rady UE 1 lipca. Jej mandat na tym stanowisku potrwa sześć miesięcy – do końca 2024 roku.

Vladimir Zelensky podpisał wniosek tego kraju o przystąpienie do UE 28 lutego 2022 r. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do przystąpienia do bloku.

Komisja Europejska określiła siedem warunków w swojej rekomendacji dotyczącej przyznania Kijowowi statusu kandydata do UE. Reforma sądownictwa jest najbardziej złożonym z wymogów: ukraiński rząd musi zreformować Trybunał Konstytucyjny, przeprowadzić zmiany w Najwyższej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, a także kontynuować walkę z korupcją.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version