Sejm RP w piątek przyjął nowelizację Kodeksu Wyborczego, która znacząco rozszerza możliwości głosowania korespondencyjnego. Ustawa, przygotowana przez Koalicję Obywatelską (KO), uzyskała poparcie 223 posłów, przy siedmiu głosach przeciw i jednym wstrzymującym się. Podczas głosowania, politycy PiS i Konfederacji demonstracyjnie wyciągnęli swoje karty, co wzbudziło spore kontrowersje.

Rozszerzone Prawo do Głosowania Korespondencyjnego

Do tej pory, prawo do głosowania korespondencyjnego miały osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby, które ukończyły 60 lat. Ponadto, możliwość ta była dostępna tylko w kraju. Nowelizacja Kodeksu Wyborczego wprowadza jednak istotne zmiany.

„Uchwalona ustawa między innymi rozszerza prawo do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, parlamentarnych oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców w kraju i za granicą” – informuje profil Sejmu RP na platformie X (dawniej Twitter).

Nowe przepisy umożliwiają głosowanie korespondencyjne wszystkim wyborcom w kraju oraz za granicą, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Wyjątek stanowią wybory samorządowe, w których korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy ukończyli 60 lat. Dodatkowo, we wszystkich wyborach prawo do głosowania korespondencyjnego zyskają osoby przebywające na kwarantannie.

Procedury Głosowania Korespondencyjnego

Nowelizacja wprowadza również konkretne procedury dotyczące zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego. Wyborcy w kraju będą musieli zgłosić taki zamiar wójtowi gminy, w której są ujęci w spisie wyborców, najpóźniej 13 dni przed dniem wyborów. Z kolei wyborcy za granicą będą musieli zgłosić zamiar głosowania konsulowi najpóźniej 30 dni przed dniem wyborów.

W okręgach zagranicznych mają być tworzone specjalne komisje wyborcze, zajmujące się wyłącznie głosowaniem korespondencyjnym. Ponadto, czas oczekiwania na głosy zagraniczne został wydłużony do 48 godzin. Obecnie, jeśli okręgowa komisja wyborcza nie otrzyma wyników głosowania z zagranicy w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania, głosy te uznawane są za nieważne.

Kontrowersje i Polityczne Tło

Głosowanie nad nowelizacją Kodeksu Wyborczego nie obyło się bez kontrowersji. Politycy PiS i Konfederacji demonstracyjnie wyciągnęli swoje karty podczas głosowania, co było symbolicznym gestem sprzeciwu wobec nowelizacji. W ten sposób chcieli zademonstrować swoje niezadowolenie z proponowanych zmian.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version