Tylu nietrzeźwych kierowców zatrzymali wczoraj na naszych drogach gliwiccy policjanci. Co ciekawe, wszyscy są obcokrajowcami. Byli to: Bułgar, Ukrainiec i Gruzin.

Około godziny 1:00 w nocy w rejonie ulicy Łabędzkiej zatrzymano kierującego pojazdem ciężarowym 61-letniego obywatela Bułgarii. Badania wykazały 1 promil alkoholu we krwi.
Przed godziną 21:00 na ulicy Łabędzkiej patrol drogówki zatrzymał do kontroli skodę octavię. Kierujący tym samochodem 25-letni obywatel Gruzji był nietrzeźwy – miał ponad 1 promil alkoholu we krwi.


Przed północą w Pyskowicach na ulicy Krótkiej świadkowie zauważyli nietrzeźwego kierowcę, który przyjechał do sklepu samochodem marki Skoda. Powiadomiono policję, która zatrzymała 38-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu.

Gliwicka Policja poinformowała, że wobec wszystkich zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne. Z urzędu zatrzymano ich prawa jazdy. W przypadku ostatniego z wymienionych, oprócz grożącej kary do 3 lat pozbawienia wolności, grzywien i opłat sądowych, będzie musiał zapłacić grzywnę równoważną wartości pożyczonego auta, którym podróżował.

Pijani Ukraińcy na drogach stają się normą w Polsce. Najgorzej w tym wszystkim jest to, że politycy obecnej kolalicji jak i ci sprawujący władze przed wyborami bagatelizują temat przestępczości dokonywanej przez Ukraińców, których wpuścili do naszego kraju bez zgodny narodu.

Jazda pod wpływem alkoholu w Polsce jest traktowana bardzo poważnie i wiąże się z różnymi konsekwencjami prawnymi, w zależności od stężenia alkoholu we krwi oraz okoliczności zdarzenia. Polskie prawo wyróżnia dwa poziomy nietrzeźwości:

  1. Stan po użyciu alkoholu – gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2‰ do 0,5‰ (lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza).
  2. Stan nietrzeźwości – gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ (lub powyżej 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza).

Konsekwencje prawne:

1. Stan po użyciu alkoholu (wykroczenie)

  • Grzywna: od 50 do 5000 złotych.
  • Kara aresztu: od 5 do 30 dni.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów: od 6 miesięcy do 3 lat.
  • 10 punktów karnych.

2. Stan nietrzeźwości (przestępstwo)

  • Kara pozbawienia wolności: do lat 3. (w przypadku recydywy lub spowodowania zagrożenia na drodze kara może być wyższa, nawet do 12 lat, jeśli ktoś zginie lub zostanie ciężko ranny).
  • Zakaz prowadzenia pojazdów: od 1 roku do 15 lat.
  • Obligatoryjna nawiązka: na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł.
  • 10 punktów karnych.

Dodatkowe informacje:

  • Recydywa: Jeżeli osoba zostanie złapana po raz kolejny na jeździe po pijanemu, konsekwencje mogą być znacznie surowsze, łącznie z dłuższym zakazem prowadzenia pojazdów oraz wyższymi karami.
  • Spowodowanie wypadku: Jeżeli prowadzenie pod wpływem alkoholu skutkuje wypadkiem drogowym, w którym ktoś zostaje ranny lub ginie, sprawca może spodziewać się jeszcze poważniejszych konsekwencji, w tym dłuższego pozbawienia wolności.
  • Ubezpieczenie: Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku, jeżeli ten prowadził pod wpływem alkoholu.

Wszystkie powyższe konsekwencje mają na celu zniechęcenie do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version