Europoseł Konfederacji Anna Bryłka zwróciła uwagę, że Pakt Migracyjny Unii Europejskiej nie przewiduje zwolnienia Polski z obowiązku relokacji migrantów, mimo że nasz kraj przyjął dużą liczbę „uchodźców” z Ukrainy. Wypowiedź ta padła w niedzielę podczas rozmowy w Radiu Zet, gdzie Bryłka komentowała bieżące kwestie związane z polityką migracyjną UE.
POLECAMY: Tusk zapewnia, że Polska nie będzie przyjmować nielegalnych migrantów
Brak wyłączeń dla Polski w pakcie migracyjnym
Bryłka podkreśliła, że w pakcie migracyjnym nie ma żadnych zapisów, które pozwalałyby na zwolnienie Polski z obowiązków relokacyjnych ze względu na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. „W pakcie migracyjnym nie ma nic takiego, że będziemy wyłączeni, w związku z tym, że przyjęliśmy, czy będziemy przyjmować uchodźców. (…) Po pierwsze nie ma tam w ogóle nic o uchodźcach, a to jest inny status jeśli chodzi o przekraczanie granicy na teren UE i teren Polski” – zaznaczyła polityk.
Obowiązkowa solidarność i jej konsekwencje
Europoseł wyjaśniła, że mechanizm „obowiązkowej solidarności” przewiduje coroczne ustalanie puli solidarnościowej, a Polska będzie musiała deklarować, czy podejmuje się relokacji, płaci za nieprzyjętych imigrantów, czy partycypuje w kosztach operacyjnych na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej. „Co roku będzie ustanawiana pula solidarnościowa i państwo polskie będzie składało deklarację, czy podejmuje się relokacji, czy płaci za nieprzyjętych imigrantów, czy partycypuje w kosztach operacyjnych na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej” – kontynuowała Bryłka.
Opór wobec mechanizmu
Mechanizm tzw. „obowiązkowej solidarności”, zatwierdzony przez Radę UE w maju, zakłada, że od 2026 roku kraje członkowskie będą zobowiązane do przyjmowania migrantów w ramach relokacji lub wniesienia opłaty w wysokości 20 tys. euro za jednego imigranta. Polska, podobnie jak Węgry, głosowała przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. Swój sprzeciw wobec „obowiązkowej solidarności” zgłosiła także Słowacja.
Podsumowanie
Wypowiedzi Anny Bryłki jasno wskazują na brak jakichkolwiek wyłączeń dla Polski w nowym pakcie migracyjnym UE, mimo że nasz kraj przyjął znaczną liczbę „uchodźców” z Ukrainy. Mechanizm „obowiązkowej solidarności” nakłada na państwa członkowskie obowiązek relokacji migrantów lub poniesienia opłat, co budzi sprzeciw niektórych krajów, w tym Polski. Sytuacja ta stanowi poważne wyzwanie dla polityki migracyjnej i solidarnościowej w Unii Europejskiej.