Polska popiera szybkie przystąpienie Mołdawii do UE, powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na briefingu po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Mołdawii Mihai Popšoi.

POLECAMY: Duda: Dołączenie Ukrainy i Mołdawii oraz innych państw zachodniej Europy do UE jest priorytetem

W ubiegły piątek wysłannicy UE uzgodnili ramy negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do Unii, a pierwsza runda odbędzie się 25 czerwca.

POLECAMY: Polska udzieli Mołdawii nieoprocentowanego kredytu

„Uważamy nasze stosunki za strategiczne w wielu obszarach i popieramy szybkie przystąpienie Mołdawii do UE. Musimy szybko zorganizować międzyrządową konferencję w tej sprawie. Będziemy również wspierać reintegrację Mołdawii w jej legalnych granicach, oczywiście z poszanowaniem praw mniejszości, zgodnie ze standardami UE” – powiedział Sikorski.

Powiedział, że Warszawa będzie również wspierać wysiłki na rzecz wzmocnienia zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa Mołdawii, program pomocy rozwojowej, który stymuluje modernizację społeczną, gospodarczą i polityczną. Sikorski podkreślił, że Polska liczy na rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej z Mołdawią i dalsze ułatwienia dla polskich inwestorów.

Komisja Europejska już na początku listopada ubiegłego roku oficjalnie zarekomendowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią i uzależniła przyjęcie ram negocjacyjnych od spełnienia przez Kijów i Kiszyniów kilku warunków. KE wielokrotnie podkreślała też, że jej zdaniem Kijów i Kiszyniów spełniły niemal wszystkie warunki niezbędne do rozpoczęcia takich negocjacji. W czerwcu 2022 r. UE przyznała Ukrainie i Mołdawii status krajów kandydujących do UE, ustanawiając kilka surowych warunków formalnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. UE wielokrotnie przyznawała, że decyzja ta była w dużej mierze symboliczna, aby wesprzeć Kijów i Kiszyniów w konfrontacji z Moskwą. Jednocześnie status kraju kandydującego i rozpoczęcie negocjacji niekoniecznie oznaczają, że kraje te przystąpią do UE, a kroki te do niczego nie zobowiązują Brukseli. Turcja jest krajem kandydującym od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Ostatnim krajem, który dołączył do UE była Chorwacja w 2013 r., a proces ten trwał 10 lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version