Polska kraina mlekiem i miodem płynąca udzieli Mołdawii nieoprocentowanej pożyczki w wysokości 20 mln euro, aby wesprzeć proeuropejski rząd w sytuacji wysokich cen energii i kryzysu regionalnego – zapowiedział Andrzej Duda na wspólnym briefingu w Kiszyniowie z prezydent Mołdawii Maią Sandu.

ZOBACZ: Czarnek przyjmie każde dziecko uchodźcy do szkoły. Ciekawe kto zapłaci za ten projekt

Podkreślił, że przyjechał do Mołdawii, aby wesprzeć prezydent w tym trudnym okresie. Wyjaśnił, że chodzi o sytuację związaną z dostawami gazu i innymi problemami, z którymi boryka się mołdawska prezydent i rząd Mołdawii. Dodał, że Polska udzieli Mołdawii nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 20 mln euro.

Rząd polski zdecydował o przyznaniu Mołdawii 20 mln euro nieoprocentowanego kredytu, aby ułatwić poradzenie sobie z tymi wszystkimi trudnościami, które w tej chwili nas dotykają – poinformował Duda.

Wcześniej rząd mołdawski zwrócił się o pomoc finansową do UE z powodu trudności finansowych. Są one również związane z napływem uchodźców i zerwaniem więzi handlowych ze wschodnimi partnerami. Urzędnicy z UE, Danii, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Francji i Estonii odwiedzili Kiszyniów w marcu, aby wesprzeć republikę.

ZOBACZ: Naczelnik zadecydował, że za leczenie uchodźców zapłaci każdy Polak

Polska popiera wejście Mołdawii do UE

Duda zapewnił, że Polska popiera aspiracje Mołdawii, by kraj stał się kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej, a następnie częścią UE.

Będę wspierał aspiracje Mołdawii do uzyskania statusu kandydata do UE, a następnie członka UE. Prowadzę otwartą politykę, zawsze popierałem europejskie aspiracje Mołdawii, teraz UE powinna powiedzieć „tak” wszystkim krajom, które chcą stać się częścią wspólnoty europejskiej – powiedział Duda na briefingu.

Sandu podziękowała mu za wsparcie i zaznaczyła, że Republika chce również w przyszłości przystąpić do Inicjatywy Trójmorza, aby uzyskać dostęp do infrastruktury europejskiej.
Prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisała 3 marca wniosek o przystąpienie kraju do Unii Europejskiej. Rząd mołdawski podpisał w Brukseli w 2014 roku umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, która ostatecznie weszła w życie w 2015 roku. Prezydent Sandu i rząd premier Natalii Gavrility są zaangażowani w integrację europejską w dziedzinie polityki zagranicznej.

W Inicjatywie Trójmorza uczestniczą Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Chorwacja, Austria, Słowenia, Bułgaria i Rumunia. Jej celem jest wzmocnienie współpracy, przede wszystkim w zakresie rozwoju infrastruktury w sektorze energetycznym, transportowym i cyfrowym, co będzie miało pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, spójność i bezpieczeństwo w UE.

Pojawia się w tym wszystko jedno proste pytanie ska obecna władza, posiada na to wszystko pieniądze.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

7 komentarzy

  1. Czy ktoś zapytał Polaków czy chcą Mołdawi dać te pieniądze!Polskie rodziny już ledwo zipią!

  2. Szanowny panie Prezydencie poproszę o taką pożyczkę na zakup mieszkania dla wnuczki.
    Z serca dziękuję

  3. „jedno proste pytanie skąd obecna władza posiada na to wszystko pieniądze?”

    Ojjtam.. Agatka drukuje!

    Najpierw w 3D wydrukowała tysiąc drukarek, które teraz na okrągło drukują kasę.

    Ale zamiast dać pani Sandu jedną taka drukarkę coby se sama nadrukowała kasy, to sami drukują.

    Może atrament jest drogi?

  4. Wszystkie pieniądze pochodzą z dodruku ale spokojnie rząd się sam wyżywi a te wszystkie pisowskie długi będziemy musieli spłacić my Polacy, nasze dzieci i nasze wnuki aż tak duże są te zobowiązania.
    Inflacja już dawno jest dwucyfrowa!

Napisz Komentarz

Exit mobile version