Polacy nadal wyrażają zgodę na przyjmowanie ukraińskich dzieci do szkół, ale ogólna przychylność wobec ukraińskich uchodźców dramatycznie spadła. Najnowsze badanie zatytułowane „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo” opublikowane w „Rzeczpospolitej” pokazuje zmieniające się nastawienie Polaków w stosunku do sąsiadów zza wschodniej granicy.

POLECAMY: „Propaganda!!!”. Zdaniem „GW” Polacy nadal chcą pomagać Ukrainie i sponsorować życie „uchodźcom”

Kluczowe Wyniki Badania

Badanie, przeprowadzone pod kierownictwem dr. Roberta Staniszewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, ujawnia, że „topnieje pozytywne nastawienie Polaków do okazywanej im pomocy i do nich samych”. Dr Staniszewski podkreśla: „To, co nas naprawdę zaskoczyło w tym badaniu, to znaczący spadek we wszystkich kwestiach, poza szkołą dla dzieci z Ukrainy, który jest niezmiennie wysoki. Możliwość chodzenia do szkoły popiera 82 proc. badanych”.

Kontrowersje wokół podstawy programowej

Mimo że Polacy wciąż popierają edukację ukraińskich dzieci w swoich szkołach, istnieje duży sprzeciw wobec ukraińskiej podstawy programowej. Na pytanie „Jakiej podstawy programowej powinny uczyć się dzieci „uchodźców” z Ukrainy, które są przyjmowane do polskich szkół?” połowa respondentów uznała, że powinna to być podstawa polska, a 40 proc. opowiedziało się za nową – opartą na ustaleniach pomiędzy Polską a Ukrainą.

Rosnąca krytyka i negatywne nastawienia

Wzrost negatywnego nastawienia do ukraińskich „uchodźców” jest szczególnie zauważalny. Według badania, ankietowani coraz częściej wskazują na „postawę roszczeniową” Ukraińców jako jeden z głównych powodów ich niechęci. „Z badania wynika poza tym, że coraz więcej osób widzi różnice między narodami” – podkreśla dr Staniszewski. Respondenci wskazali na „wschodnią mentalność, sowiecką kulturę”, która ujawnia się „w braku dbałości o dobro wspólne”.

Zmiana w postrzeganiu konieczności pomocy Ukrainie

Kolejnym znaczącym wynikiem badania jest zmniejszenie liczby osób przekonanych o konieczności niesienia pomocy Ukrainie. W styczniu 2023 roku aż 62 proc. Polaków uważało, że Polska powinna zdecydowanie pomagać Ukrainie. Obecnie, tylko 31 proc. badanych podziela to zdanie, podczas gdy 43 proc. opowiada się za „raczej pomaganiem”. Grupa osób przeciwna pomocy wzrosła do 19 proc. .

Priorytety Polaków: Własne interesy przed pomocą

W obliczu trwającego konfliktu z Rosją, 72 proc. badanych uważa, że Polska powinna przede wszystkim dbać o własne interesy, takie jak eksport żywności. Przeciwny pogląd wyraża jedynie 15 proc. respondentów.

Podsumowanie

Najnowsze badanie dr. Roberta Staniszewskiego pokazuje wyraźne zmiany w postrzeganiu ukraińskich „uchodźców” przez Polaków. Mimo że wciąż popierają oni edukację ukraińskich dzieci w polskich szkołach, ogólna przychylność i chęć niesienia pomocy Ukrainie znacząco spadły. Wzrasta natomiast przekonanie, że Polska powinna skupić się na swoich własnych interesach, co jest ważnym sygnałem zarówno dla polskich, jak i ukraińskich decydentów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version