Władze izraelskie są winne eksterminacji Palestyńczyków w Strefie Gazy od 7 października -stwierdziła Navanethem „Navi” Pillay, przewodnicząca niezależnej międzynarodowej komisji ONZ ds. śledczej w sprawie okupowanych terytoriów palestyńskich.

POLECAMY: ONZ oskarżyła Izrael o naruszenie prawa wojennego w Strefie Gazy

„<…> Władze izraelskie są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym masową eksterminację, umyślne atakowanie ludności cywilnej i obiektów, morderstwa <…>, stosowanie głodu jako metody działań wojennych, przymusowych wysiedleń, prześladowań palestyńskich mężczyzn i chłopców ze względu na płeć, przemocy na tle seksualnym i ze względu na płeć oraz okrutnego lub nieludzkiego traktowania” – powiedziała podczas przemówienia przed Radą Praw Człowieka ONZ.

Wcześniej w środę OHCHR opublikował raport, w którym stwierdził, że armia izraelska systematycznie narusza prawo wojenne w Strefie Gazy, które wymaga minimalizowania ofiar wśród ludności cywilnej podczas walk.

W połowie maja prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ( MTK ) Karim Khan ogłosił, że zamierza uzyskać pozwolenie na aresztowanie kilku izraelskich polityków. Mówimy o premierze Benjaminie Netanjahu i szefie Ministerstwa Obrony kraju Yoavie Galanta. Według Khana odpowiadają za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione od października 2023 r.

Ze swojej strony Netanjahu powiedział, że nie pozwoli, aby MTK podejmował jakiekolwiek próby „podważania niezbywalnego prawa Izraela do samoobrony”.

Konflikt palestyńsko-izraelski

7 października ubiegłego roku Izrael stał się celem bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy. Po masowym ostrzale członkowie Hamasu wkroczyli na obszary przygraniczne na południu państwa żydowskiego, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów. Zginęło wtedy około 1,2 tys. osób, w tym 20 Rosjan, a ruch palestyński wziął ponad 200 zakładników.

W odpowiedzi IDF rozpoczęły operację Żelazne Miecze, a Tel Awiw ogłosił również całkowitą blokadę enklawy. Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia zginęło ponad 37 tys. osób, a prawie 85,3 tys. zostało rannych.

Strefa Gazy została w rzeczywistości podzielona na część południową i północną. W nocy 7 maja izraelskie siły lądowe wkroczyły do ​​Rafah , miasta na południu uważanego za ostatnią twierdzę Hamasu. Przebywa tam około półtora miliona Palestyńczyków, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z północnej i środkowej części enklawy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version