Izraelska armia systematycznie łamała prawo wojenne w Strefie Gazy, które wymaga od niej minimalizowania ofiar wśród ludności cywilnej podczas walk – stwierdziło w raporcie Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (OHCHR).
POLECAMY: OHCHR oskarża Izrael o naruszenie prawa humanitarnego w Gazie
„Wydaje się, że obowiązek wyboru środków i metod prowadzenia wojny, które zapobiegają, lub przynajmniej minimalizują w możliwym zakresie, szkody wśród ludności cywilnej, był systematycznie naruszany podczas izraelskiej kampanii bombardowań (w Strefie Gazy – red.)”, cytuje się w dokumencie szefa OHCHR Volkera Türka.
W raporcie, obejmującym okres od października do grudnia 2023 r., stwierdzono, że seria izraelskich ataków, zilustrowana sześcioma incydentami, wskazuje, że IDF wielokrotnie naruszały podstawowe zasady prawa wojennego.
„W związku z tym w raporcie zauważono, że bezprawne ataki przeprowadzane w ramach powszechnego lub systematycznego ataku na ludność cywilną zgodnie z polityką państwa mogą również pociągać za sobą popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości” – dodaje ONZ.
OHCHR ubolewa, że Izrael nie podał żadnych wyjaśnień dotyczących najbardziej śmiercionośnych bombardowań po miesiącach, pomimo publicznych obietnic, że to zrobi.
W ubiegłym tygodniu Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ONZ ds. Okupowanego Terytorium Palestyny stwierdziła, że władze Izraela są odpowiedzialne za szereg zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych popełnionych w Strefie Gazy od 7 października.
W maju prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan powiedział, że składa wniosek do Izby Przygotowawczej o wydanie nakazów aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Yoava Galanta. W swoim wniosku stwierdził, że są oni odpowiedzialni za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione od października 2023 roku. Biden powiedział następnie, że Stany Zjednoczone nie uważają tego, co dzieje się w Strefie Gazy za ludobójstwo i odrzucają oskarżenia Khana.
Izrael doświadczył bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy w dniu 7 października 2023 roku. Palestyńscy bojownicy Hamasu przeniknęli następnie na obszary przygraniczne, otwierając ogień do wojska i cywilów oraz biorąc ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1200 osób.
Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazny Miecz” w Strefie Gazy, w tym ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: dostawy wody, energii elektrycznej, paliwa, żywności i leków zostały wstrzymane.
Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, liczba osób zabitych w izraelskich atakach na Strefę Gazy od 7 października przekroczyła 37 tysięcy, a ponad 85 tysięcy osób ucierpiało.
Strefa Gazy została skutecznie podzielona na część południową i północną, a Izrael przygotowuje się do operacji lądowej w Rafah, która jest uważana za ostatnią twierdzę Hamasu.