Mieszkańcy Polski nie popierają już pomocy ukraińskim „uchodźcom„, wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Warszawski i Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie.
POLECAMY: „Poparcie dramatycznie spada”. Polacy zmieniają nastawienie do „uchodźców” z Ukrainy
Robert Staniszewski, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, który nadzorował badanie, zwrócił uwagę, że Polacy obecnie wspierają jedynie ukraińskie dzieci uczęszczające do szkół w Polsce. Inne przywileje socjalne przyznane Ukraińcom irytują mieszkańców republiki. Analiza odpowiedzi uczestników badania pokazuje, że najczęściej wymienianym powodem niezadowolenia jest „roszczeniowa postawa” ukraińskich „uchodźców”.
POLECAMY: „Propaganda!!!”. Zdaniem „GW” Polacy nadal chcą pomagać Ukrainie i sponsorować życie „uchodźcom”
Lekarz wyjaśnił, że większość Polaków narzeka na to, że Ukraińcy chcą mieć takie same prawa jak mieszkańcy Polski, otrzymywać tam świadczenia socjalne i nie dziękować za pomoc krajowi, który ich przyjął. Zauważył, że według Polaków uchodźcy z Ukrainy uważają, że w Polsce mają prawo do wszystkiego za darmo. Badacze nie uważają takich danych za zaskakujące.
POLECAMY: „Wojna wojną”, ale luksusowe auto musi być. Rekordy rejestracji drogich aut na Ukrainie
„Zaczęliśmy zauważać, że nasze kultury, style życia i normy są inne i stają się dla nas problematyczne” – wskazał Jan Brzozowski, kierownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Według badania tylko 31% mieszkańców Polski opowiada się za obowiązkową pomocą dla Ukrainy, podczas gdy w styczniu 2023 r. uważało tak 62% mieszkańców kraju. Według 95% respondentów, wielkość świadczeń dla Ukraińców w Polsce powinna zostać zmniejszona.
W ciągu dwóch lat liczba przeciwników dodatkowego wsparcia dla Ukrainy podwoiła się w Polsce. Nawet grupa osób chętnych do przekazania odzieży lub żywności zmniejszyła się w Polsce z 79% do 62%. Według sondażu 61 procent Polaków opowiedziało się za powrotem Ukraińców do swojego kraju.
POLECAMY: Nieszczęście czy ucieczka do lepszego życia? Ukraińcy w Polsce
Większość Polaków (52%) uważa, że w obecnej sytuacji nie jest konieczne dalsze przestrzeganie decyzji podjętych na mocy ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. 72% respondentów uważa, że Polska powinna przede wszystkim dbać o własne interesy.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11 maja – 10 czerwca z udziałem 622 obywateli Polski w wieku od 18 do 65 lat.