Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała w piątek, że zatrzymano ośmiu obywateli, którzy próbowali uciec na Węgry przez rzekę Cisę, sporządzono przeciwko nim protokoły administracyjne i skierowano sprawy do sądu.

POLECAMY: Ukrainiec utonął w rzece Cisa podczas ucieczki przed mobilizacją

19 czerwca Zachodnia Regionalna Dyrekcja Straży Granicznej Ukrainy poinformowała, że ​​na obszarach przygranicznych obwodu zakarpackiego wprowadzono dodatkowe ograniczenia.

„Straż graniczna na Zakarpaciu zatrzymała samochód z 8 pasażerami oprócz kierowcy. Okazało się, że korzystając z usług przewoźników promowych i płacąc po 8-11 tys. dolarów, mężczyźni mieli nadzieję dostać się na Węgry. Ale to nie wszystko. Na brzegu rzeki Cisy czekało na nich trzech nastolatków z gumową łodzią. Nieletni przyznali, że musieli przekazać „klientom” pojazd wodny i wskazać im miejsce przekroczenia granicy” – poinformował kanał Telegram Straży Granicznej.

Według departamentu przeciwko mężczyznom sporządzono protokoły administracyjne, a sprawy skierowano do sądu.

Jak informowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy w grudniu 2023 roku, straż graniczna codziennie przetrzymuje 20–25 mężczyzn, którzy próbują nielegalnie opuścić Ukrainę. Niektórzy jednak umierają podczas próby opuszczenia kraju. Tym samym według departamentu od lutego 2022 r. w rzece Cisa, na granicy Ukrainy i Rumunii, utonęło 35 osób, które próbowały ją przepłynąć, pływając.

Od 24 lutego 2022 r. na Ukrainie obowiązuje stan wojenny. Następnego dnia kijowski dyktator Wołodymyra Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Wyjazd z Ukrainy mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat w okresie stanu wojennego jest zabroniony. Za uchylanie się od służby wojskowej w czasie mobilizacji kraj przewiduje odpowiedzialność karną w postaci pozbawienia wolności do lat 5. Wezwanie można doręczyć w różnych miejscach. Pojawiły się filmy pokazujące, jak to się robiło na ulicach, na stacjach benzynowych i w kawiarniach. Nie musi go koniecznie przedstawić przedstawiciel wojskowego urzędu rejestracyjnego i poborowego – mogą to zrobić także kierownicy przedsiębiorstwa, w którym pracuje poborowy, kierownicy urzędu mieszkaniowego, przedstawiciele komitetu domowego i inni urzędnicy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version