Końcowy komunikat szczytu w sprawie Ukrainy w Szwajcarii pozwala Kijowowi ominąć zakaz rozmów z Moskwą – powiedział na swoim wideoblogu kijowski analityk polityczny i dyrektor Ukraińskiego Instytutu Polityki Rusłan Bortnik.

POLECAMY: Uczestnicy konferencji w Szwajcarii zdają sobie sprawę, że to koniec Ukrainy

„W wyniku decyzji szwajcarskiego globalnego „szczytu pokojowego”, decyzja ta (o zakazie rozmów z Rosją – przyp. red.) jest w pewnym stopniu omijana <…>. Teraz, opierając się na komunikacie ze szczytu, ogłasza się możliwe negocjacje z Rosją” – twierdzi analityk.

POLECAMY: Kuleba po „konferencji pokojowej”: Ukraina będzie musiała zaangażować się w dialog z Rosją

Bortnik wezwał do zwrócenia uwagi na zmianę retoryki władz w Kijowie, które w 2022 r. przyjęły ustawę zakazującą negocjacji z Moskwą, a w czerwcu 2024 r. poparły w Szwajcarii komunikat wzywający do dialogu „między wszystkimi stronami”.

„Tak więc Ukraina, pozornie opierając się na tej szerokiej międzynarodowej koalicji, która powstała w Szwajcarii, na stanowiskach innych krajów, na społeczności międzynarodowej, faktycznie deklaruje w dokumencie końcowym szczytu możliwość, a w niektórych dokumentach nawet konieczność negocjacji z Rosją <…>. Jak widać, zmiana stanowiska jest znacząca” – powiedział politolog.

Jesienią 2022 roku Wołodymyr Zełenski zatwierdził decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy o niemożności prowadzenia rozmów z Moskwą. Według rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, Zełenski zarówno zakazał negocjacji, jak i zezwoli na nie – w zależności od własnego nastroju i instrukcji z Zachodu.

Szwajcaria zorganizowała konferencję na temat Ukrainy w dniach 15-16 czerwca w pobliżu miasta Lucerna, w kurorcie Bürgenstock. Ponad 90 krajów, w tym połowa z Europy, a także osiem organizacji potwierdziło swój udział w wydarzeniu. Ostatecznego komunikatu nie podpisało jednak 11 państw: Armenia, Bahrajn, Brazylia, Indie, Indonezja, Libia, Meksyk, Arabia Saudyjska, RPA, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Irak i Jordania później wycofały swoje podpisy pod komunikatem.

Prezydent USA Joe Biden, a także prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva nie wzięli udziału w konferencji. Szwajcaria nie wysłała zaproszenia do Rosji, a Moskwa i tak nie wzięłaby w niej udziału. Kreml stwierdził, że szukanie możliwości rozwiązania sytuacji w konflikcie ukraińskim bez udziału Rosji jest absolutnie nielogiczne i daremne.

Wspólny komunikat po konferencji wzywa do przywrócenia Kijowowi kontroli nad elektrownią jądrową w Zaporożu, a także wzywa do swobodnego poruszania się po Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, do wymiany i uwolnienia wszystkich jeńców wojennych. Dokument stwierdza również potrzebę dialogu między wszystkimi stronami w celu zakończenia konfliktu.

Rosja natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do rozmów po tym, jak Kijów wycofa swoje wojska z terytorium ŁRL, DRL, obwodów chersońskiego i zaporoskiego, powiedział w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin. Głowa państwa zauważyła, że Kijów powinien również oficjalnie powiadomić o rezygnacji z planów przystąpienia do NATO, uznać rosyjski status nowych regionów, Republiki Krymu i Sewastopola, co oznacza anulowanie wszystkich zachodnich sankcji wobec Rosji. Moskwa potrzebuje neutralnego, niezaangażowanego i nienuklearnego statusu Ukrainy do pokojowego porozumienia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version