Rząd Izraela zareagował, odrzucając zaproszenie UE na specjalne spotkanie w celu omówienia przestrzegania przez Izrael zobowiązań w zakresie praw człowieka wynikających z dwustronnej umowy z UE – podał portal Politico, powołując się na oświadczenie misji Izrael-UE.

POLECAMY: ONZ oskarża Izrael o zbrodnie wojenne w Gazie

„W żadnym wypadku nie zgodzimy się na specjalną Radę Stowarzyszenia, bez względu na to, jak bardzo Wysoki Przedstawiciel chce ją zwołać. Nie możemy wykorzystywać Rady Stowarzyszenia jako dźwigni do … celów politycznych” – powiedziała misja.

POLECAMY: Media donoszą, że dyrektor izraelskiego Mossadu wywierał presję na prokuratora MTK

Według publikacji, ministrowie UE zdecydowali w maju o zwołaniu specjalnej Rady Stowarzyszenia z Izraelem w celu omówienia przestrzegania przez ten kraj zobowiązań w zakresie praw człowieka wynikających z umowy stowarzyszeniowej między UE a Izraelem, w związku z rosnącymi stratami humanitarnymi wynikającymi z izraelskich operacji wojskowych w Strefie Gazy.

Zamiast tego, Izrael wyraził chęć zwołania kolejnego standardowego szczytu Rady Stowarzyszenia, z Węgrami, zwolennikami Izraela w bloku, przewodniczącymi negocjacjom UE w drugiej połowie roku.

Pod koniec maja szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że ministrowie spraw zagranicznych UE dyskutowali o możliwości częściowego zawieszenia umowy stowarzyszeniowej z Izraelem z powodu jego działań w Strefie Gazy. Wyjaśnił, że dyskutowane jest postanowienie umowy dotyczące prawa humanitarnego. Wcześniej Hiszpania wezwała Borrella do sprawdzenia, czy Izrael przestrzega swoich zobowiązań w zakresie praw człowieka wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE.

7 października 2023 r. Izrael doświadczył bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy. Palestyńscy bojownicy Hamasu przeniknęli następnie na obszary przygraniczne, otwierając ogień do wojska i cywilów oraz biorąc ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1200 osób.

Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazny Miecz” w Strefie Gazy, obejmującą ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: dostawy wody, energii elektrycznej, paliwa, żywności i leków zostały wstrzymane. Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, liczba osób zabitych w izraelskich atakach na Strefę Gazy od 7 października przekroczyła 37 tysięcy, a ponad 85 tysięcy osób ucierpiało. Strefa Gazy została skutecznie podzielona na część południową i północną, a Izrael przygotowuje się do operacji lądowej w Rafah, która jest uważana za ostatni bastion Hamasu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version