Izraelscy żołnierze przywiązali rannego palestyńskiego więźnia do maski wojskowego dżipa podczas sobotniego nalotu w Dżaninie na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Armia izraelska potwierdziła, że takie zachowanie jest niezgodne z jej wartościami i procedurami, dodając, że prowadzi śledztwo w tej sprawie. Nagranie, jakie znajduje się na końcu publikacji.

Na krążącym w mediach społecznościowych nagraniu widać dwa przejeżdżające powoli wojskowe pojazdy; do maski pierwszego z nich przywiązany jest ranny mężczyzna. Zdarzenie to wywołało falę krytyki zarówno w kraju, jak i za granicą.

Przebieg zdarzenia

Według oświadczenia armii, izraelscy żołnierze przeprowadzali operację mającą na celu schwytanie poszukiwanych Palestyńczyków, gdy zostali ostrzelani i odpowiedzieli ogniem, raniąc podejrzanego, który został następnie schwytany. „Zachowanie widoczne na nagraniu jest niezgodne z wartościami izraelskiej armii; prowadzimy w tej sprawie śledztwo” – zaznaczono w komunikacie. Jak uzupełniono, schwytany Palestyńczyk został przekazany służbom medycznym.

Reakcje i świadectwa

Agencja Reutera zweryfikowała nagranie i dotarła do świadków zdarzenia. Według relacji rodziny, mężczyzna został ranny podczas nalotu, a gdy bliscy poprosili żołnierzy o wezwanie karetki, ci przypięli go do maski i odjechali. Rodzina poszkodowanego jest wstrząśnięta brutalnością tego aktu i domaga się sprawiedliwości.

Narastająca przemoc na Zachodnim Brzegu

Przemoc na Zachodnim Brzegu nasiliła się jeszcze bardziej po wybuchu wojny prowadzonej przez Izrael w Strefie Gazy przeciwko Hamasowi. Od tego czasu zintensyfikowały się regularnie prowadzone naloty izraelskiego wojska na grupy palestyńskich bojówek, a także ataki żydowskich osadników na palestyńskie wsie i zamachy organizowane przez Palestyńczyków.

Po 7 października 2023 r. na Zachodnim Brzegu służby izraelskie aresztowały ok. 4150 Palestyńczyków. Jak informują władze Autonomii Palestyńskiej, z rąk osadników i izraelskich żołnierzy zginęło w tym czasie co najmniej 549 osób. W zamachach terrorystycznych organizowanych przez Palestyńczyków zginęło też 21 Izraelczyków.

Wezwania do międzynarodowej interwencji

Organizacje praw człowieka apelują do społeczności międzynarodowej o pilne działania w celu zakończenia przemocy i ochrony praw człowieka na okupowanych terytoriach. W obliczu eskalacji konfliktu, takie incydenty jak ten w Dżaninie podsycają napięcia i utrudniają proces pokojowy.

Izraelska armia, potwierdzając prowadzenie śledztwa, zapewnia, że odpowiedzialni za naruszenie procedur zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Incydent ten podkreśla konieczność przeprowadzenia dokładnych dochodzeń i wdrożenia odpowiednich środków zapobiegawczych, aby zapobiec powtórzeniu się podobnych sytuacji w przyszłości.

Podsumowanie

Incydent w Dżaninie stanowi poważne naruszenie zasad etyki wojskowej i praw człowieka. Międzynarodowa presja oraz transparentne śledztwo mogą przyczynić się do wprowadzenia zmian i zapobieżenia przyszłym naruszeniom. Konflikt na Zachodnim Brzegu wymaga pilnych i skoordynowanych działań, aby zapewnić bezpieczeństwo i sprawiedliwość dla wszystkich stron.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version