Lekarze w Polsce coraz częściej stykają się z przypadkami zatrucia fentanylem. Ten niezwykle silny opioid, który powoduje zatrzymanie krążenia i oddechu, staje się coraz bardziej obecny na ulicach polskich miast. Alarmujące doniesienia o osobach pod wpływem tego narkotyku pochodzą z różnych części kraju, co wskazuje na narastający problem.

POLECAMY: Fentanyl opanowuje Poznań. Zombi na ulicach staje się codziennością

Przypadki w Poznaniu

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej niepokojących obrazków z Poznania. Na zdjęciach i filmach widać ludzi zachowujących się jak „zombie”, co jest charakterystyczne dla osób pod wpływem fentanylu. Problem ten zyskał na uwadze po dwóch tajemniczych zgonach nastolatek w listopadzie 2023 roku. Dwie młode dziewczyny, w wieku 16 i 19 lat, zmarły w odstępie dwóch dni po zażyciu nieznanej substancji. Sekcja zwłok ujawniła, że przyjęły bardzo silne leki przeciwbólowe, w tym fentanyl.

POLECAMY: Ze szpitala w Lipnie zniknęło tysiące ampułek z morfiną i tabletek Fentanylu

Narkotykowe „zombie” w Poznaniu

Nagrania z Poznania, przedstawiające osoby zachowujące się jak „zombie”, przypominają sceny znane z metropolii zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych. Te obrazy są przerażające i wskazują na poważny problem społeczny i zdrowotny. Policja potwierdza wzrost liczby takich przypadków i apeluje o ostrożność.

POLECAMY: Poznań – miasto cudów nad Wartą. „Zombi” w centrum miasta staje się faktem w „uśmiechniętej Polsce”

Coraz więcej przypadków w Polsce

Nie tylko Poznań zmaga się z problemem fentanylu. Doniesienia o zatruciach docierają także z innych regionów Polski. „Dziennik Łódzki” informuje, że narkotyk jest dostępny na czarnym rynku w Łódzkiem. Profesor Waldemar Machała przewiduje, że fala zatruć opioidami, znana z USA, dotrze także do Łodzi. „Zatrucia opioidami się zdarzają, ale w praktyce oddziału ostrych zatruć nie są dominującymi. To nie oznacza, że nie będą” – mówi.

POLECAMY: Skandal opioidowy w Poznaniu: Lekarka i odbiorca recept mogą spędzić do 8 lat w więzieniu

Przygotowania lekarzy

Lekarze w Polsce już teraz przygotowują się na możliwą falę zatruć fentanylem. Kluczowe jest szybkie udzielenie profesjonalnej pomocy, co znacząco zmniejsza ryzyko zgonu. W skrajnych przypadkach pacjenta przewozi się do szpitala i podłącza do wentylacji mechanicznej. Co ciekawe, jedną z metod pomocy zatrutym jest przypominanie im o konieczności oddychania .

Podsumowanie

Zagrożenie związane z fentanylem w Polsce rośnie, a lekarze i służby medyczne muszą być gotowe na walkę z tym niebezpiecznym narkotykiem. Wczesne rozpoznanie zatrucia i szybka interwencja mogą uratować życie, dlatego edukacja i świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z opioidami są niezwykle ważne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version