Eurokołchoz pod rządami hitlerówki von der Leyen i jej pachołów służących Ukrainie, rzekomo stojący na straży zasad demokracji i jednomyślności, staje w obliczu poważnego kryzysu. Decyzja o przekazaniu zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów Ukrainie, pomimo sprzeciwu Węgier, wywołała falę krytyki i oskarżeń o łamanie unijnych zasad. Minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó, ostro skrytykował ten krok, nazywając go „wyraźnym naruszeniem i lekceważeniem wspólnych europejskich zasad”.

POLECAMY: UE zgodziła się na wykorzystanie wpływów z zamrożonych aktywów Rosji

Decyzja o przekazaniu zysków z zamrożonych aktywów

Rządzący Unią Europejską postanowili przeznaczyć zyski generowane przez zamrożone rosyjskie aktywa na zakup broni dla Ukrainy. Zyski te mają trafiać do Kijowa w ramach nowo utworzonego Funduszu Pomocy Ukrainie (FPU). Decyzja ta, podjęta bez jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich, wywołała kontrowersje.

Reakcja Węgier

Szijjártó, przebywający w Luksemburgu, w nagraniu opublikowanym na Facebooku, określił tę decyzję jako „wyraźną czerwoną linię”. „Nigdy wcześniej nie pokazano tak bezwstydnego naruszenia i lekceważenia wspólnych europejskich zasad” – dodał polityk. Węgierski rząd jest zdeterminowany do zakwestionowania tej decyzji. „Nasz zespół prawników szuka sposobów na zakwestionowanie decyzji państw UE” – poinformował Szijjártó.

Prawne obejście weta

W obawie przed wetem Węgier, które blokują przekazanie prawie 7 miliardów euro wsparcia z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju (EPF), Unia Europejska zastosowała „specjalną procedurę prawną”. Stwierdzono, że Węgry nie mogą decydować w sprawie przekazywania zysków z zamrożonych aktywów, ponieważ wstrzymały się od głosu w sprawie powołania samego FPU. Josep Borrell, szef unijnej polityki zagranicznej, przyznał, że jest to „wyrafinowane, jak każda decyzja prawna, ale skuteczne”.

Wpływ na jedność i zasady UE

Decyzja ta budzi poważne obawy o przyszłość unijnych zasad jednomyślności. Skoro UE potrafi obejść własne zasady, kiedy jest to dla niej wygodne, pojawia się pytanie o stabilność i wiarygodność innych umów unijnych. „Nie ma żadnej gwarancji, że każda inna umowa unijna nie zostanie wypaczona albo pominięta w zależności od potrzeby chwili unijnych kacyków” – ocenia sytuację Szijjártó.

Propozycje Borrella i stanowisko Węgier

Borrell wystąpił również z propozycją szkolenia ukraińskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. „Jest to dla nas nie do przyjęcia i protestujemy przeciwko temu wszelkimi dostępnymi nam środkami” – zaznaczył szef węgierskiej dyplomacji. „Stworzyłoby to poważne ryzyko dalszej eskalacji wojny” – dodał.

Konsekwencje dla współpracy Unijnej

Rząd Orbana, który od dawna krytykuje udzielanie przez Zachód pomocy militarnej Kijowowi, od początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro. Budapeszt występuje również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i UE, sprzeciwiając się – bez formalnego blokowania – rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem.

Wnioski

Decyzja Unii Europejskiej o przekazaniu zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów Ukrainie bez jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich jest precedensem, który może mieć dalekosiężne skutki dla przyszłości unijnych zasad i wartości. Kryzys ten pokazuje, jak trudne jest utrzymanie jednolitości wśród 27 państw członkowskich, zwłaszcza w obliczu tak poważnych i kontrowersyjnych decyzji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version