W obliczu debat na temat legalizacji związków partnerskich w Polsce, Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wyraża gotowość do poparcia wąskiej wersji rządowej propozycji, wykluczającej możliwość przysposobienia dzieci przez partnerów. W najbliższym tygodniu będzie wiadomo, czy Koalicji uda się osiągnąć porozumienie w tej sprawie. Warto jednak podkreślić, że dojście do poszumienia w koalicji nie zmieni nastawienia Dydy, który zgodnie z zapowiedzią tej ustawy nie podpisze.

POLECAMY: Rejestracja związków tej samej płci może być łatwiejsza. Prokuratura wycofuje się z obowiązku negowania transkrypcji aktów

Spotkanie z Minister ds. Równości

Wczoraj miało odbyć się spotkanie między minister ds. równości Katarzyną Kotulą a wiceprezes PSL Urszulą Pasławską. Pasławska w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną (DGP) zaznaczyła, że dotychczasowe rozmowy były jedynie wstępne i nie obejmowały konkretnych dokumentów. Podkreśliła również, że PSL nie zgadza się na przysposobienie dzieci przez osoby pozostające w nieformalnych związkach.

Wąska wersja ustawy

Pasławska deklaruje, że PSL jest w stanie zaakceptować projekt ustawy, który umożliwi dostęp do informacji o stanie zdrowia partnera, dziedziczenie po jego śmierci oraz wspólne rozliczenie podatkowe. „Wolałabym uchwalić nawet węższą ustawę, ale żeby została przyjęta i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, bo to wstyd, że w XXI wieku Polska jest jednym z nielicznych krajów, które nie mają żadnych uregulowań w tej kwestii” – mówi Pasławska.

Regulacje w Unii Europejskiej

Większość krajów Unii Europejskiej uregulowała kwestie związków partnerskich, a małżeństwa osób tej samej płci są dozwolone w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Malcie, Niemczech, Portugalii, Słowenii i Szwecji. W Polsce jednak urzędy odmawiają transkrypcji aktów małżeństwa osób tej samej płci zawartych za granicą. Transkrypcja to przeniesienie dokumentu zawarcia małżeństwa do polskich akt stanu cywilnego, co nadaje mu moc dowodową równą aktowi małżeństwa wydanemu w Polsce. Artykuł 18 Konstytucji RP definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co uniemożliwia zawarcie małżeństwa jednopłciowego w Polsce.

Brak zgody na regulację kwestii dzieci

Politycy Lewicy, choć pogodzili się z brakiem zgody PSL na uregulowanie kwestii dzieci, wciąż liczą na możliwość kompromisu. Minister Kotula planuje przekonać konserwatywnych koalicjantów do „rozwiązania pośredniego”, umożliwiającego partnerowi rodzica decydowanie w niektórych sprawach dotyczących dziecka, takich jak sytuacje nagłe czy podpisywanie dokumentów szkolnych.

Przyszłość negocjacji

Stanowisko PSL może wyjaśnić się już w tym tygodniu. We wtorek lub środę odbędzie się posiedzenie klubu Stronnictwa, na którym Pasławska przedstawi wyniki rozmów z Kotulą. W pozostałych partiach tworzących Koalicję kwestie związków partnerskich nie budzą większych emocji – ewentualne sprzeciwy mogą pochodzić jedynie od pojedynczych osób.

Orzecznictwo i praktyka urzędnicza

Prof. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej podkreśla, że regulacja dotycząca związków partnerskich jest niezbędna, aby zapewnić jednolite stosowanie prawa przez administrację i sądy. Jednak Suwaj zauważa, że ustawa, która zostanie uchwalona, może być niekompletna, co spowoduje dalsze problemy prawne dla par jednopłciowych.

Zmiana stanowiska prokuratury

Prokurator Dariusz Korneluk ogłosił w piątek odwołanie polecenia dotyczącego obowiązku prokuratorów uczestniczenia w postępowaniach dotyczących transkrypcji aktów małżeństwa osób tej samej płci. Korneluk zaznaczył, że akty stanu cywilnego należą do kompetencji państw członkowskich UE, ale odmowa zarejestrowania małżeństwa w Polsce nie może naruszać prawa Unii Europejskiej do swobodnego przemieszczania się i poszanowania życia rodzinnego.

Wpływ na praktykę urzędniczą

Zmiana stanowiska prokuratury przenosi ciężar decyzji o transkrypcji na urzędy stanu cywilnego i wojewodów. Prof. Suwaj podkreśla, że decyzje te powinny uwzględniać wyroki TSUE, co może wpłynąć na dalszą praktykę urzędniczą.

Przyszłość ustawodawstwa

Lewica nie wyklucza, że w przyszłym roku złoży w Sejmie projekt ustawy dotyczącej równości małżeńskiej, dopuszczającej śluby osób tej samej płci w Polsce. Anna Maria Żukowska, szefowa klubu Lewicy, zapowiada, że przyszłoroczne wybory prezydenckie będą okazją, aby kandydaci określili swoje stanowisko w tej sprawie.

Regulacja związków partnerskich w Polsce jest kwestią, która wciąż budzi wiele kontrowersji i wymaga dalszych negocjacji. Poparcie PSL dla wąskiej wersji rządowej propozycji może być krokiem naprzód, choć rozwiązanie wszystkich problemów prawnych i społecznych wymaga bardziej kompleksowych działań legislacyjnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version