Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk podjął decyzję o uchyleniu polecenia nakazującego prokuratorom odmowę uczestnictwa w postępowaniach dotyczących transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa oraz aktów urodzenia dziecka, gdzie rodzicami są osoby tej samej płci. Decyzję tę ogłosiła Prokuratura Krajowa, informując o zniesieniu wcześniejszych poleceń, wydanych przez Zastępcę Prokuratora Generalnego oraz Dyrektora Departamentu Postępowania Sądowego.
POLECAMY: Polska podpisał delegację wzywającą do uznawania związków jednopłciowych w całej UE
Oznacza to znaczącą zmianę w podejściu polskiego wymiaru sprawiedliwości do spraw małżeństw jednopłciowych, wspieraną przez stanowisko Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Zdaniem Prokuratora Krajowego, kwestie związane z aktami stanu cywilnego, w tym małżeństwami, powinny być regulowane na poziomie państw członkowskich UE. Jednakże, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, Polska zobowiązana jest do uznania stanu cywilnego, który został ustalony w innym kraju członkowskim, bez względu na orientację płciową małżonków.
„Akty stanu cywilnego i wiążące się z nim normy dotyczące małżeństwa należą do kompetencji państw członkowskich. Wykonywanie tych kompetencji przez państwo nie może jednakże naruszać prawa UE do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich, co powinno skutkować uznaniem stanu cywilnego osoby, ustalonego w innym państwie członkowskim (poszanowanie godności jednostki art. 1 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej)” – podkreśliła w komunikacie prok. Anna Adamiak, Rzecznik Prasowy Prokuratora Generalnego.
Decyzja Prokuratora Krajowego i poparcie Prokuratora Generalnego odzwierciedlają zatem dążenie do zharmonizowania polskiego prawa z przepisami UE dotyczącymi wolności przemieszczania się oraz poszanowania godności jednostki. Jest to istotny krok w kierunku zapewnienia równości w prawach małżeńskich dla wszystkich obywateli, niezależnie od ich orientacji płciowej, na terytorium Polski.