Stany Zjednoczone, wraz z kluczowymi sojusznikami, w tym Wielką Brytanią, aktywnie debatują nad tym, jak mocno powinny zobowiązać się do członkostwa Ukrainy w NATO na zbliżającym się szczycie sojuszu w lipcu, przy braku zgody wśród jego członków co do sformułowania – podała CNN, powołując się na źródła amerykańskie i unijne.
POLECAMY: Stoltenberg powiedział, że nie ma konsensusu w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO
„Stany Zjednoczone i kilku kluczowych sojuszników, w tym Wielka Brytania, aktywnie debatują nad tym, jak mocno zobowiązać Ukrainę do członkostwa w NATO na zbliżającym się … szczycie sojuszu w Waszyngtonie” – napisano w materiale.
Według kanału telewizyjnego, dyskusje dotyczą sformułowania członkostwa Ukrainy w sojuszu. W szczególności amerykańscy i niemieccy urzędnicy zaproponowali, aby podczas nadchodzącego szczytu kraje obiecały, że Ukraina ma „pomost” do przystąpienia do NATO, a nie „nieodwracalną ścieżkę” do członkostwa w sojuszu, jak powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w kwietniu. Jego sformułowanie jest popierane przez Wielką Brytanię i szereg krajów Europy Wschodniej i Środkowej, zauważył kanał.
Wysokie rangą amerykańskie źródło powiedziało CNN, że urzędnicy administracji USA nie wierzą, że słowo „nieodwracalne” będzie miało poparcie wszystkich członków sojuszu, co sugeruje, że Węgry mogą sprzeciwić się takiemu sformułowaniu. To powiedziawszy, powiedział, że USA są bliskie uzgodnienia ostatecznego brzmienia z członkami sojuszu. Inny rozmówca powiedział, że niektórzy członkowie NATO niechętnie używają tego słowa, ponieważ uważają, że Ukraina nie wdrożyła jeszcze wszystkich niezbędnych reform demokratycznych i antykorupcyjnych wymaganych do członkostwa w NATO.
Według europejskiego dyplomaty, „większość krajów Europy Środkowej jest rozczarowana niejednoznacznością i opóźnieniami administracji (prezydenta USA Joe – red.) Bidena”, jeśli chodzi o określenie konkretnej drogi Ukrainy do członkostwa w NATO.
Szczyt NATO odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział wcześniej, że przystąpienie Kijowa do sojuszu będzie najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy i wykluczy możliwość wznowienia konfliktu z Rosją w przyszłości.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że ewentualne członkostwo Ukrainy w NATO stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. Podkreślił, że groźba przystąpienia Kijowa do sojuszu była jednym z powodów rozpoczęcia specjalnej operacji wojskowej.