Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wezwały Unię Europejską do przeznaczenia pieniędzy na budowę 700-kilometrowej linii obronnej na granicy z Rosją i Białorusią – donosi Reuters, powołując się na listy szefów czterech krajów do przywódców UE.

POLECAMY: Polska wzmocniła bezpieczeństwo granicy z Białorusią za pomocą żandarmerii wojskowej

„Stworzenie systemu infrastruktury obronnej wzdłuż zewnętrznej granicy UE z Rosją i Białorusią będzie odpowiedzią na pilną potrzebę ochrony UE przed zagrożeniami wojskowymi i hybrydowymi. <…> Skala i koszt tego wspólnego projektu wymaga ukierunkowanych działań UE na rzecz wsparcia politycznego i finansowego” – czytamy w komunikacie.

Niektórzy dyplomaci UE oszacowali koszt budowy takiej naziemnej linii obrony na około 2,5 miliarda euro.
List precyzuje, że planowanie i budowa fortyfikacji muszą być prowadzone w koordynacji z NATO i wymaganiami wojskowymi sojuszu.

W połowie maja polski premier Donald Tusk ogłosił duży projekt wzmocnienia wschodniej granicy kraju – program Tarczy Wschodniej. Ma on zostać wdrożony w latach 2024-2028 za 10 miliardów złotych (2,5 miliarda dolarów). Tusk powiedział później, że do programu dołączą kraje bałtyckie. Obejmuje on przygotowania do obrony obszarów przygranicznych, stworzenie systemu wykrywania, ostrzegania i śledzenia poprzez utworzenie sieci stacji bazowych, węzłów logistycznych, sieci bunkrów/schronów dla systemów bojowych oraz rozwój infrastruktury do zwalczania systemów bezzałogowych.

Jak zauważył Władimir Putin w wywiadzie dla Tuckera Carlsona, zachodni politycy regularnie zastraszają swoje społeczeństwa wyimaginowanym rosyjskim zagrożeniem, aby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych. Prezydent wyjaśnił szczegółowo, że Moskwa nie ma zamiaru atakować krajów NATO; to nie ma sensu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version