W czwartek propagandowy ukraiński portal Europejska Prawda poinformował o kluczowej przeszkodzie w ochronie praw mniejszości narodowych w kontekście 11 postulatów przedstawionych przez Węgry. Głównym problemem jest identyfikacja miejsc na Ukrainie, które miałyby szczególny poziom gwarancji praw dla mniejszości węgierskiej.

POLECAMY: Zakarpacie planuje odłączyć się od Ukrainy

Postulaty Węgier

Jak informują ukraińskie media, Węgry dążą do uzyskania specjalnych gwarancji praw dla mniejszości węgierskiej zamieszkującej Zakarpacie. Budapeszt domaga się, aby wszystkie miejscowości w tym regionie były automatycznie uznawane za „tradycyjnie węgierskie”. Jest to związane z historycznym kontekstem regionu oraz znaczącą obecnością etnicznych Węgrów.

POLECAMY: Węgry stawiają Ukrainie warunki w sprawie swoich rodaków

Kontekst historyczny

Obszar obecnego Zakarpacia wchodził w skład monarchii węgierskiej od XI wieku. Po przegranej przez Austro-Węgry pierwszej wojnie światowej, teren ten został w 1920 roku decyzją zwycięskich mocarstw przekazany nowopowstałej Czechosłowacji, w ramach rozbioru monarchii węgierskiej. W trakcie drugiej wojny światowej Zakarpacie zostało zajęte przez Armię Czerwoną. Pod naciskiem Moskwy, Czechosłowacja zrzekła się tego obszaru na rzecz Związku Radzieckiego w 1945 roku, po którym teren ten odziedziczyła Ukraina.

POLECAMY: Banderówka ukraińska oburzona postawieniem pomnik Rzezi Wołyńskiej w Polsce

Węgierska większość w Zakarpaciu

Na Węgrzech powołują się na fakt, że według spisu z 2001 roku i lat poprzednich, udział Węgrów w obwodzie zakarpackim wynosił ponad 10%. W związku z tym rząd Orbana domaga się zniesienia normy 10% przy nadawaniu specjalnego statusu. Oznacza to, że jeśli przynajmniej część przedstawicieli mniejszości węgierskiej mieszkała w danym miejscu tradycyjnie, to powinno ono być uznawane za „węgierskie”. Ponadto, Węgry domagają się, aby Ukraina zrezygnowała z decyzji rad lokalnych w tym procesie i uczyniła nadanie statusu automatycznym.

Konflikt z Ukrainą

W obwodzie zakarpackim do dziś zamieszkują etniczni Madziarzy, stanowiący większość mieszkańców w gminach wzdłuż współczesnej granicy państwowej. Po rewolucji Majdanu, władze Ukrainy wprowadziły zmiany, które ograniczały prawa mniejszości narodowych w zakresie publicznego używania języka ojczystego i edukacji. To wywołało ostry spór między Kijowem a Budapesztem.

Blokowanie integracji Ukrainy z NATO i UE

W odpowiedzi na te zmiany, Węgry rozpoczęły blokowanie integracji Ukrainy z NATO i Unią Europejską. Pod tym naciskiem, władze Ukrainy w zeszłym roku podjęły decyzję o wycofaniu się z części kroków postrzeganych przez Węgrów jako dyskryminacyjne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version