Niemieckie Ministerstwo Obrony od roku nie jest w stanie wyjaśnić, w jaki sposób zamierza wykorzystać swojego nowego izraelskiego drona szturmowego Heron TP – podał Bild.

Berlin zamówił drony w kwietniu 2022 r., wkrótce po rozpoczęciu przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. W lipcu 2023 r. RFN zgodziła się dostarczyć precyzyjną amunicję, ale jej dostawa została opóźniona z powodu wybuchu wojny Izraela z Hamasem. W maju tego roku Heron TP wykonał swój pierwszy lot w niemieckiej przestrzeni powietrznej.

Według Bild, komisja budżetowa Bundestagu postawiła ministerstwu obrony warunek, że parlamentarzyści muszą przedstawić zasady działania drona, zanim będzie on mógł zostać użyty. Te z kolei muszą zostać zatwierdzone przez komisje spraw zagranicznych i obrony.

W czerwcu 2023 r. Ingo Gädechens, poseł i ekspert ds. obrony z ramienia Chrześcijańskich Demokratów (CDU), wysłał w tej sprawie zapytanie do Ministerstwa Obrony i otrzymał następującą odpowiedź: „Zasady działania są obecnie uzgadniane przez ministerstwo”. Prawie rok później, 30 maja, ministerstwo udzieliło bardzo podobnej odpowiedzi: „Projekt zasad operacyjnych jest obecnie głosowany przez ministerstwo”. Ministerstwu Obrony Narodowej trudno było powiedzieć, kiedy dokument zostanie przedstawiony posłom.

„Mówiąc wprost: Bundeswehra ma drony bojowe, ale nie wolno jej z nich strzelać” – podsumował Bild.
W kwietniu Bild napisał, że niemiecki minister obrony Boris Pistorius ponosi porażkę w walce z biurokracją we własnym resorcie: procedury mające na celu zniesienie niepotrzebnych przepisów są zbyt powolne i nie prowadzą do wystarczających rezultatów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version