Na dwa dni przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi we Francji, główni rywale prezydenta Emmanuela Macrona, blok Marine Le Pen i koalicja partii lewicowych, wyprzedzają blok urzędującego prezydenta – sugeruje sondaż OpinionWay dla wydania Echos i Radio Classique.

POLECAMY: Partia Macrona boi się wystawić kandydatów w 60 okręgach wyborczych

„Rassemblement Nationale kończy kampanię powyżej swojego europejskiego rankingu i znacznie rozszerzyła swoją geografię. Francuzi nie zmienili swojej opinii i nadal chcą „ukarać” Emmanuela Macrona”, powiedział wiceprezes OpinionWay Bruno Jeanbar”.

W następstwie ogromnego poparcia, jakie partia Marine Le Pen (National Rally) otrzymała w wyborach do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca, nadal umacniała swoją pozycję, odnawiając rekord poparcia. 37 procent wyborców jest gotowych na nią głosować. Po ogłoszeniu sojuszu z Partią Republikańską jej notowania wzrosły o cztery punkty procentowe.

Na drugim miejscu w sondażu znajduje się koalicja lewicowych partii „Nowy Front Ludowy”, w skład której wchodzą „Niepokorna Francja” (LFI) założona przez Jeana-Luca Melanchona, Partia Socjalistyczna (PS), Partia Komunistyczna (PCF), „Zieloni Ekologii Europy” (EEVL) i radykalna Nowa Partia Antykapitalistyczna (NPA). Blok Lewicy popiera 28 procent wyborców.

Koalicja prezydencka „Razem dla Republiki”, składająca się z partii Renesans, centrystów z Modem François Bayrou i Horyzontów byłego premiera Édouarda Philippe’a, zajęła trzecie miejsce z 20% głosów. W niektórych okręgach wyborczych koalicja nie wystawiła nawet swoich kandydatów. Tak więc będzie około czterech tysięcy kandydatów, podczas gdy w wyborach w 2022 roku było ich 6 200.

„Emmanuel Macron miał kalkulację: przywrócić mu wyborców bloku centrowego, nawet tych rozczarowanych nim, aby uniknąć „dwóch skrajności”, stawiając na rozłam lewicy. Nic nie poszło zgodnie z planem. „Zgromadzenie Narodowe stanęło po stronie republikańskiego prezydenta Erica Ciottiego, podczas gdy lewica zjednoczyła się w odruchu przetrwania”, zauważa OpinionWay.

Sondaż przewiduje również wysoką frekwencję, z 65% wyborców, którzy przyjdą do urn – więcej niż w wyborach do Parlamentu Europejskiego (51,5%) i wyborach parlamentarnych w 2022 r. (46,2%).
Sondaż został przeprowadzony w dniach 26 i 27 czerwca z udziałem 1058 uczestników. Margines błędu nie został określony.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji, które odbyły się 9 czerwca, prawicowa partia „Unia Narodowa” ponad dwukrotnie wyprzedziła koalicję zwolenników prezydenta Macrona, zdobywając 31,36% głosów. Następnie głowa państwa ogłosiła rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu, i przeprowadzenie nadzwyczajnych wyborów parlamentarnych w dwóch turach – 30 czerwca i 7 lipca.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version