Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że inflacja w Polsce wyniosła w czerwcu 2024 roku 2,6% rok do roku, co oznacza wzrost w porównaniu do maja, kiedy to wskaźnik ten wyniósł 2,5%. W skali miesięcznej inflacja wzrosła o 0,1%, co nieco zaskoczyło ekspertów, którzy spodziewali się utrzymania poziomu z poprzedniego miesiąca.

Szczegóły Dane GUS

Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2024 roku w porównaniu do czerwca 2023 roku wzrosły o 2,6% (wskaźnik cen 102,6), a w porównaniu do maja 2024 roku wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1).

Komentarze Ekspertów

Polski Instytut Ekonomiczny w swoim komentarzu zauważa, że czerwcowy odczyt jest ostatnim w tym roku, w którym inflacja utrzymała się w celu Narodowego Banku Polskiego (NBP). W lipcu ceny energii zostaną częściowo odmrożone, co szacuje się, że spowoduje wzrost inflacji o około 1,5 punktu procentowego przez najbliższy rok. Jednak w dłuższej perspektywie taka decyzja ma ułatwić trwały spadek inflacji do celu.

Marcin Klucznik z PIE wskazuje, że inflacja bazowa wyniosła prawdopodobnie około 3,7%. „W porównaniu do maja mamy wzrost cen o 0,1%. Spadają ceny paliw, rośnie żywność. Częściowe odmrożenie cen energii doda 1,5 punktu procentowego od lipca, ale drugiej fali inflacji z tego nie będzie – presja inflacyjna pozostaje niska” – dodaje Klucznik.

W lipcu odmrożenie cen energii wypchnie inflację poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu NBP, a do końca 2024 roku tempo wzrostu cen może osiągnąć około 5% rok do roku.

PKO BP

Analitycy PKO BP podkreślają, że silnie wzrosły ceny żywności (0,7% miesiąc do miesiąca), co częściowo jest wynikiem powrotu wyższej stawki VAT. Był to pierwszy od czterech miesięcy wynik, kiedy inflacja nieznacznie przekroczyła cel 2,5%, i ostatni w tym roku, gdy pozostanie w dopuszczalnym paśmie odchyleń, co wynika z odmrożenia cen nośników energii od lipca.

Prognozy na Przyszłość

Eksperci mBanku prognozowali przed publikacją danych, że stopa inflacji mogła utrzymać się na majowym poziomie 2,5% rok do roku, przy wzroście cen o zaledwie 0,1% miesiąc do miesiąca. Przewidywano skromny wzrost cen żywności (0,2% miesiąc do miesiąca), spadek cen paliw (-2,2% miesiąc do miesiąca) i niewielką zmianę cen bazowych (0,1% miesiąc do miesiąca).

Z kolei eksperci banku Santander zauważają, że ceny żywności miesiąc do miesiąca niemal nie zmieniły się albo zanotowały niewielki spadek, a ich roczna inflacja pozostała na zbliżonym poziomie jak w maju. Doszło do wyraźnego spadku cen paliw w ujęciu miesiąc do miesiąca, co wywołało wyraźne wyhamowanie wzrostu tej kategorii w ujęciu rok do roku i to głównie skompensowało wzrosty w innych kategoriach. Szacuje się, że ceny energii zanotowały niewielki wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca przez notowania węgla.

Inflacja w Polsce w czerwcu 2024 roku nieznacznie przekroczyła przewidywania ekspertów, osiągając poziom 2,6% rok do roku. Choć wzrost jest niewielki, prognozy na kolejne miesiące wskazują na dalszy wzrost inflacji, szczególnie w kontekście odmrożenia cen energii. Mimo to, eksperci są zgodni, że presja inflacyjna pozostaje umiarkowana, a długoterminowe prognozy sugerują możliwość powrotu inflacji do celu NBP.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version