Jordan Bardella, lider prawicowej partii Rassemblement Nationale (RN), która wcześniej była reprezentowana przez Marine Le Pen w niższej izbie parlamentu i która ma szansę wygrać nadzwyczajne wybory parlamentarne, powiedział, że jest gotowy udzielić wsparcia wojskowego Ukrainie, jeśli nie pogorszy to stosunków Francji z Rosją – pisze Financial Times po wywiadzie z politykiem.

POLECAMY: Partia Le Pen usunęła ze swojej strony internetowej plany pogłębienia stosunków z Rosją

„Bardella powiedział, że jest gotowy udzielić wsparcia wojskowego Ukrainie, jeśli nie doprowadzi to do eskalacji stosunków z Rosją”, napisano w publikacji.

Zauważono, że wcześniej partia „miała silne sympatie dla Rosji”, ale później poparła stronę ukraińską.
„Moje stanowisko się zmieniło. Nie zmieni się ponownie” – powiedział Bardella.

Polityk mówił również o pełnej gotowości partii do kierowania Francją i obiecał wykorzystać polityczną wagę swojego zwycięstwa w wyborach, aby zmniejszyć składki kraju do budżetu UE o 2 mld euro. Bardella powiedział, że jego partia zamierza również zmienić francuską konstytucję w nadchodzących latach poprzez referendum w celu ustanowienia tak zwanej „preferencji narodowej” dla obywateli przed obcokrajowcami w zakresie mieszkań socjalnych i świadczeń.

W tym tygodniu Bardella sprzeciwił się wysyłaniu broni dalekiego zasięgu do Kijowa, twierdząc, że uczyniłoby to ten kraj współwinnym konfliktu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział wcześniej, że nie wyklucza możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, jeśli Rosja przełamie linię frontu i pojawi się odpowiednia prośba ze strony Kijowa. Według niego „wiele krajów” zgodziło się z podejściem Francji do ewentualnego wysłania wojsk.

Rosja uważa, że dostawy broni na Ukrainę utrudniają osiągnięcie porozumienia, bezpośrednio angażują kraje NATO w konflikt i są „igraniem z ogniem”. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że wszelkie ładunki zawierające broń dla Ukrainy byłyby uzasadnionym celem dla Rosji. Powiedział, że USA i NATO są bezpośrednio zaangażowane w konflikt, w tym nie tylko poprzez dostarczanie broni, ale także poprzez szkolenie personelu w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech i innych krajach. Kreml powiedział, że pompowanie broni na Ukrainę z Zachodu nie sprzyja negocjacjom i będzie miało negatywny wpływ.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji, które odbyły się 9 czerwca, prawicowa partia National Rally ponad dwukrotnie zwiększyła swoją przewagę nad koalicją zwolenników prezydenta Macrona, uzyskując 31,36% głosów. Następnie Macron ogłosił rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu, i przeprowadzenie nadzwyczajnych wyborów parlamentarnych w dwóch turach – 30 czerwca i 7 lipca. Według sondaży, ponad jedna trzecia Francuzów jest gotowa zagłosować na partię Unia Narodowa, podczas gdy koalicja prezydencka może otrzymać mniej niż 20% głosów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version