Umowa między UE a Ukrainą, która ma zostać podpisana 27 czerwca, będzie zawierać klauzulę, zgodnie z którą UE będzie miała prawo odmówić Ukrainie pomocy, jeśli ta przestanie „podążać europejską ścieżką” – donosi Reuters, powołując się na dokument.

POLECAMY: Umowy o bezpieczeństwie z Zachodem nie mają statusu prawa – uważa jeden z twórców ukraińskiej konstytucji

„Oczekuje się, że Unia Europejska podpisze w czwartek umowę o bezpieczeństwie z… Wołodymyrem Zełenskim … Projekt dokumentu UE mówi, że jej zobowiązania pozostaną w mocy „tak długo, jak Ukraina będzie podążać swoją europejską ścieżką”” – czytamy w publikacji agencji. Jednocześnie zobowiązania stron zostaną ponownie zweryfikowane nie później niż 10 lat od daty zawarcia umowy.

Traktat wspomina również o zobowiązaniu UE do konsultacji z Kijowem w ciągu 24 godzin w przypadku „przyszłej agresji” i zapisuje współpracę w dziewięciu obszarach polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym dostawach broni, szkoleniach wojskowych, współpracy w przemyśle obronnym i rozminowywaniu.

Według doniesień, Zełenski podpisze pakt w czwartek na szczycie przywódców UE w Brukseli.

Decyzja UE o dacie pierwszej rundy negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do Unii 25 czerwca została podjęta 14 czerwca na szczeblu stałych przedstawicieli przy UE.

Wcześniej wysokie rangą źródło europejskie powiedziało, że Bruksela chce podpisać z Ukrainą dokument dotyczący zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa do końca czerwca. Według niego, będą to zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa ze strony UE i Ukrainy, takie gwarancje „zostały już uzgodnione między Ukrainą a szeregiem członków UE”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version