Od 1 lipca, serwisy pośredniczące w wynajmie mieszkań i sprzedaży używanych rzeczy, takie jak Airbnb i Vinted, są zobowiązane do gromadzenia danych o swoich użytkownikach i przekazywania ich organom podatkowym. Nowe przepisy wprowadzone w ramach dyrektywy DAC7 mają na celu zwiększenie transparentności finansowej i walkę z nieuczciwą konkurencją. Co to oznacza dla osób sprzedających i wynajmujących przez te platformy? Oto najważniejsze informacje.

Nowe Obowiązki Platform Cyfrowych

Znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw nakłada na operatorów platform cyfrowych obowiązek raportowania informacji o transakcjach użytkowników. Wiceminister finansów Jarosław Neneman wyjaśnia, że ma to na celu skuteczniejszą kontrolę dochodów uzyskiwanych z wynajmu i sprzedaży online.

„Widzimy, że nadchodzący moment wejścia w życie ustawy, nakazującej platformom elektronicznym raportowanie o transakcjach podatników, wywołał pewien ruch, zwłaszcza wśród osób wynajmujących mieszkania” – powiedział Neneman w rozmowie z PAP.

Próg Raportowania

Nowe przepisy wprowadzają tzw. próg raportowania. Oznacza to, że platformy będą musiały raportować transakcje użytkowników, którzy przekroczą określone limity:

  • Równowartość 2000 euro w transakcjach rocznie.
  • 30 transakcji w ciągu roku.

Jednakże, jak podkreśla wiceminister, sam fakt raportowania nie oznacza automatycznego opodatkowania. Sprzedaż rzeczy używanych, takich jak ubrania czy rowery, po upływie pół roku od zakupu, nie podlega podatkowi dochodowemu, pod warunkiem że nie jest to działalność gospodarcza.

Reakcje Społeczne i Konsekwencje

Wprowadzenie nowych przepisów wywołało obawy i niepewność wśród użytkowników platform takich jak Vinted i Airbnb. W mediach społecznościowych pojawiają się pytania o to, jak nowe regulacje wpłyną na ich działalność.

„Słychać straszenie, że jak ktoś sprzeda 30 używanych ubranek dziecięcych, to go fiskus dopadnie. Tak nie będzie” – uspokaja Neneman. Dodaje, że celem raportowania jest walka z nieuczciwą konkurencją i podmiotami unikającymi opodatkowania.

Co To Oznacza dla Ciebie?

Jeśli sprzedajesz rzeczy używane na Vinted lub wynajmujesz mieszkanie na Airbnb, powinieneś być świadomy nowych obowiązków:

  1. Monitorowanie Transakcji: Sprawdzaj swoje transakcje, aby upewnić się, czy nie przekraczasz progu raportowania.
  2. Zgłaszanie Dochodów: Jeśli osiągasz dochody z wynajmu lub sprzedaży, pamiętaj o obowiązku ich zgłaszania do urzędu skarbowego.
  3. Dokumentowanie Transakcji: Zachowuj dokumenty potwierdzające daty zakupu i sprzedaży rzeczy, aby móc udowodnić, że nie podlegają one opodatkowaniu.

Wprowadzenie obowiązku raportowania transakcji na platformach cyfrowych ma na celu zwiększenie przejrzystości finansowej i walkę z nieuczciwą konkurencją. Choć nowe przepisy budzą pewne obawy, wiceminister finansów Jarosław Neneman uspokaja, że raportowanie nie oznacza automatycznego opodatkowania. Ważne jest, aby użytkownicy platform takich jak Vinted i Airbnb byli świadomi nowych obowiązków i dokładnie monitorowali swoje transakcje.

Źródła

  • PAP, Wiceminister finansów Jarosław Neneman
  • Dyrektywa DAC7

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version