Tureccy saperzy rozbroili ukraińską minę znalezioną w Morzu Czarnym u wybrzeży Turcji – podała w niedzielę gazeta Milliyet.

Według gazety, podejrzany obiekt został zauważony w sobotę wieczorem sześćdziesiąt metrów od wybrzeża w pobliżu miasta Ereğli, na głębokości pięciu metrów. Wstęp na plaże został tymczasowo zakazany.

„Na miejsce zdarzenia przybyła policja i straż przybrzeżna….. W wyniku oględzin ustalono, że podejrzanym obiektem była mina pochodzenia ukraińskiego” – podała gazeta.

W niedzielę po południu mina została zniszczona przez saperów-nurków, na czas operacji wstrzymano ruch na autostradzie znajdującej się najbliżej plaży. Do godziny 14:00 plaże zostały ponownie otwarte dla mieszkańców.

Bułgaria, Rumunia i Turcja podpisały w styczniu porozumienie o utworzeniu grupy roboczej ds. rozminowywania Morza Czarnego (MCM Black Sea). Oczekuje się, że grupa zacznie działać od 2 lipca.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa powiedziała w marcu 2022 roku, że ukraińska marynarka wojenna położyła około 420 min na podejściach do portów w Odessie, Ochakowie, Czarnomorsku i Jużnym po rozpoczęciu rosyjskiej operacji specjalnej. Służby nie wykluczyły, że uszkodzone miny mogą dryfować do cieśniny Bosfor i dalej do mórz basenu Morza Śródziemnego z powodu prądów morskich.

Od początku kryzysu na Ukrainie Turcja korzysta z uprawnień nadanych jej przez Konwencję z Montreux i zakazuje przepływu okrętów wojennych przez swoje cieśniny. Tureckie Ministerstwo Obrony wielokrotnie oświadczało, że uważa stosowanie przez Turcję Konwencji z Montreux za słuszną decyzję, która zapewnia stabilność w cieśninach.

Konwencja z Montreux została przyjęta w 1936 roku. Zachowuje ona swobodę przepływu statków handlowych przez cieśninę w czasie pokoju i wojny, ale ustanawia różne systemy nawigacji. Jednocześnie dokument ten ogranicza pobyt okrętów wojennych państw spoza basenu Morza Czarnego na Morzu Czarnym do trzech tygodni. W sytuacjach nadzwyczajnych Turcja może zakazać lub ograniczyć przepływ wojsk przez cieśniny Bosfor i Dardanele. Zgodnie z traktatem Ankara ma prawo pobierać opłaty za latarnie morskie, ewakuację i usługi medyczne od statków przepływających przez cieśniny.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version