W niedzielę 30 czerwca Rada Miejska Lwowa ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego na projekt odbudowy Muzeum Romana Szuchewycza, które zostało zniszczone w wyniku rosyjskiego nalotu. Decyzja ta jest nie tylko symbolicznym aktem odbudowy, ale także ważnym krokiem w zachowaniu ukraińskiego dziedzictwa historycznego.

POLECAMY: Rosjanie w wyniku ataku na Lwów zniszczyli muzeum zbrodniarza Szuchewycza. Mer Lwowa jest oburzony

Wyniki konkursu i nowa wizja skiego muzeum

Pierwsze miejsce w konkursie zajął zespół Guess Line Architect. Jak poinformowała służba prasowa Urzędu Miejskiego Lwowa, bryła budynku ma możliwie najbardziej odzwierciedlać jego historyczny wygląd. W projekcie uwzględniono życzenia rodziny Szuchewyczów, co potwierdził burmistrz Lwowa Andrij Sadowy: „Budynek zachowa swój historyczny wygląd. A nowa przestrzeń w pobliżu jeziora i pomnika zostanie wypełniona elementami edukacyjnymi, kulturalnymi i pomnikowymi”.

POLECAMY: Poroszenko oddaje hołd Szuchewyczowi i jest oburzony, że nie może odbudować we Lwowie muzeum kata Polaków

Znaczenie historyczne i kulturowe muzeum

Muzeum Romana Szuchewycza zostało doszczętnie zniszczone podczas rosyjskiego ataku, który miał miejsce w rocznicę urodzin Stepana Bandery. „Tej nocy wróg wziął za cele dwa obiekty pamięci narodowej we Lwowie: uniwersytet w Dublanach i muzeum Romana Szuchewycza w dzielnicy Biłohorszcza. Symboliczne i cyniczne. Wojna o naszą historię” – napisał Sadowy na mediach społecznościowych.

Reakcje Polityczne i Społeczne

Były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, również odniósł się do sprawy, deklarując, że jego fundacja odbuduje muzeum. W swoim oświadczeniu podkreślił: „Musisz żyć tak, aby cię zapamiętano, a twoi wrogowie bali się ciebie nawet po śmierci”. Szuchewycz był postacią kontrowersyjną, odpowiedzialną za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich oraz za kolaborację z Niemcami. Zginął w 1950 roku pod Lwowem, zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Kontrowersje i polityka upamiętnienia

Roman Szuchewycz, jako głównodowodzący Ukraińskiej Powstańczej Armii, jest postacią skrajnie kontrowersyjną. Jego działania wojenne i współpraca z nazistowskimi Niemcami budzą wiele kontrowersji, szczególnie w kontekście jego roli w ludobójstwie Polaków. Warto przypomnieć, że 5 marca 2021 roku Rada Miejska Tarnopola postanowiła nazwać Stadion Miejski imieniem Romana Szuchewycza, co wywołało liczne protesty i krytykę międzynarodową.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version