Czarne chmury zbierają się nad głową byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Marcina Romanowskiego. Bliski współpracownik byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, wkrótce może usłyszeć prokuratorskie zarzuty. Jak donosi serwis Wirtualna Polska, wobec Romanowskiego zgromadzono poważny materiał dowodowy, który może doprowadzić do jego pociągnięcia do odpowiedzialności karnej.

POLECAMY: Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokuratura rozważa tymczasowe aresztowanie

Zgromadzony materiał dowodowy

Prokuratura w uzasadnieniu wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła podkreśla, że „z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie wynika, że Marcin Romanowski miał świadomość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, a w szczególności swojej wysokiej pozycji w hierarchii grupy”. Śledczy zaznaczają również, że Romanowski „miał świadomość istnienia i funkcjonowania w zorganizowanej grupie przestępczej”.

Sprawa Funduszu Sprawiedliwości

Centralnym punktem zarzutów jest obsługa konkursów Funduszu Sprawiedliwości. Kluczowe w tej sprawie były zeznania byłego dyrektora w resorcie, Tomasza Mraza. Zgodnie z jego relacją, „listy fundacji i stowarzyszeń, które miały zwyciężyć w konkursie ogłaszanym przez dysponenta Funduszu Sprawiedliwości, były ustalane przez kierownictwo resortu, czyli wiceministra Marcina Romanowskiego oraz Zbigniewa Ziobrę, i to jeszcze przed ogłoszeniem konkursu”.

Potencjalne konsekwencje prawne

Jeśli zarzuty zostaną potwierdzone, Romanowski może stanąć przed poważnymi konsekwencjami prawnymi. W polskim systemie prawnym członkostwo w zorganizowanej grupie przestępczej oraz manipulacje przy publicznych konkursach są traktowane niezwykle poważnie. Orzecznictwo w podobnych sprawach pokazuje, że sądy nie mają litości dla urzędników, którzy wykorzystują swoje stanowiska do nielegalnych działań.

Oświadczenie Prokuratury

Prokuratura zaznacza, że sprawa jest w toku, a zgromadzony materiał dowodowy jest analizowany. „Każdy podejrzany ma prawo do obrony i przedstawienia swoich argumentów. Proces dochodzenia prawdy jest skomplikowany i wymaga dokładnej analizy wszystkich dostępnych dowodów” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu prokuratury.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version