Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UIPN) postanowił uczcić rocznicę urodzin Stepana Łenkawskiego, współzałożyciela Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz autora tzw. dekalogu ukraińskiego nacjonalisty. W piątek, 5 lipca br., organizacja ta zorganizuje wykład poświęcony jego osobie, mający na celu upamiętnienie 120. rocznicy jego urodzin.

Rola Stepana Łenkawskiego w historii

Stepan Łenkawski, jeden z głównych ideologów OUN, objął przywództwo po zamordowaniu Stepana Bandery. Jego postać jest mniej znana, jednak jego wkład w ideologię ukraińskiego nacjonalizmu jest nieoceniony. UIPN w swoim komunikacie zaznacza:

„Postać Stepana Łenkawskiego, jednego ze współzałożycieli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, który stanął na jej czele po zamordowaniu Stepana Bandery, jest słabo zbadana. Bardziej znane, a w czasie wojny motywujące są jego wytyczne ideologiczne – Dekalog ukraińskiego nacjonalisty, kodeks moralny i etyczny dla setek tysięcy uczestników walki narodowo-wyzwoleńczej XX wieku” – oświadcza UIPN.

Dekalog ukraińskiego nacjonalisty

Łenkawski jest autorem tzw. dekalogu ukraińskiego nacjonalisty, który stanowił kodeks moralny i etyczny dla uczestników walk narodowo-wyzwoleńczych. Jego treść przedstawia się następująco:

  1. Zdobędziesz państwo ukraińskie albo zginiesz walcząc o nie.
  2. Nie pozwolisz nikomu plamić sławy ani czci Twego Narodu.
  3. Pamiętaj o wielkich dniach naszej walki wyzwoleńczej.
  4. Bądź dumny z tego, że jesteś spadkobiercą walki o chwałę Trójzęba Włodzimierzowego.
  5. Pomścij śmierć Wielkich Rycerzy.
  6. O sprawie nie rozmawiaj z kim można, ale z tym, kim trzeba.
  7. Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy.
  8. Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu.
  9. Ani prośby, ani groźby, tortury, ani śmierć nie zmuszą Cię do wyjawnienia tajemnic.
  10. Będziesz dążył do rozszerzenia siły, sławy, bogactwa i obszaru państwa ukraińskiego nawet drogą ujarzmienia cudzoziemców.

Założenia te były zgodne z ideologią Dmytro Doncowa, głównego ideologa OUN, który sankcjonował przemoc wobec „innych” i amoralność w dążeniu do ustanowienia „państwa ukraińskiego”.

Wykład Ołeksandra Sycza

Wykład na temat Łenkawskiego wygłosi dr politologii Ołeksandr Sycz, przewodniczący rady obwodu iwano-frankiwskiego, który naukowo zajmuje się życiem ideologa OUN. Jest on także autorem jego biografii. Wydarzenie będzie transmitowane online, co umożliwi szerokiemu gronu odbiorców udział w tym historycznym wydarzeniu.

Działalność Łenkawskiego w OUN

Ukraiński IPN przypomina, że Stepan Łenkawski dołączył do ukraińskiego ruchu narodowego w latach 20. XX wieku, działając w organizacjach studenckich podczas studiów we Lwowie. W 1929 roku został członkiem Prowodu (Kierownictwa) OUN na ziemiach zachodnioukraińskich, mając pod swoim nadzorem kwestie ideologiczne. To właśnie wówczas sformułował tzw. Dekalog OUN.

UIPN podkreśla, że Łenkawski był jednym z inicjatorów i współautorów tekstu Aktu 30 czerwca 1941 roku, proklamującego odnowę państwa ukraińskiego. Ukraińscy nacjonaliści, głównie z OUN-Bandery, chcieli utworzyć państwo na ziemiach południowo-wschodniej II RP pod egidą III Rzeszy i w sojuszu z Hitlerem. W dokumencie napisano m.in.:

„Powstające znów Państwo Ukraińskie będzie ściśle współpracować z Narodowo-Socjalistycznymi Wielkimi Niemcami, które pod kierownictwem swojego wodza Adolfa Hitlera stworzyły nowy ład w Europie i na świecie”.

Niemcy jednak aresztowali członków tzw. rządu Stećki i uwięzili czołowych działaczy OUN, w tym Banderę i Łenkawskiego.

Łenkawski w obozie koncentracyjnym i po wojnie

Pod koniec lipca 1941 r. Łenkawski został aresztowany przez Gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Zwolniony z obozu pod koniec 1944 roku, osiadł w Niemczech, gdzie stanął na czele Referatu Spraw Podsowieckich – organu analitycznego OUN. Po zamordowaniu Stepana Bandery przez sowietów objął przywództwo nad OUN. Zmarł w Monachium w 1977 roku.

Kontrowersje wokół działalności Łenkawskiego

W nocie UIPN nie podano informacji, iż w okresie międzywojennym Łenkawski jako działacz OUN działał w jawnie antypolskiej organizacji na szkodę państwa polskiego. W 1931 roku został aresztowany, a w 1932 roku skazany na więzienie w tzw. procesie „Kongresowców”. We wrześniu 1939 roku odzyskał wolność. W czasie II wojny światowej aktywnie działał w OUN-B (Bandery), zajmując się propagandą.

Ks. prof. dr hab. Józef Marecki wskazuje, że geneza ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich wynikała z integralnego nacjonalizmu, ukształtowanego m.in. przez Dmytra Doncowa i Stepana Łenkawskiego.

Podsumowanie

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej ponownie znieważył naród Polski poprzez uczczenie rocznicy urodzin Stepana Łenkawskiego, jednego z kluczowych ideologów i współzałożycieli OUN. Jego postać, choć mniej znana, miała ogromny wpływ na ideologię ukraińskiego nacjonalizmu oraz ukraińskie ludobójstwo dokonane w latach 19431947 na Wołyniu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version