Ukraina faktycznie nie spłaciła swojego długu komercyjnego w wysokości 20 mld USD, ale nie zostało to jeszcze ogłoszone de iure – powiedziała deputowana Rady Najwyższej Nina Yuzhanina.

POLECAMY: Ukraina od dawna jest bankrutem – stwierdził były premier

W poniedziałek brytyjskie wydanie Economist doniosło, że Ukraina może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań już w sierpniu, jeśli władze nie osiągną porozumienia z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, choć takie porozumienie wydaje się mało prawdopodobne.

„Mamy problem tylko z długiem komercyjnym, który wynosi nie mniej niż 20 miliardów dolarów … Default w istocie już mamy – w rzeczywistości jest, ale de iure go nie ma” – powiedziała Yuzhanina na antenie kanału telewizyjnego „Novosti.LIVE”.

Jak zauważa deputowany, Rada ogłosiła możliwą podwyżkę podatków w celu sprawdzenia reakcji obywateli Ukrainy na taki krok. Decyzja ta jest również rozważana w biurze Wołodymyra Zełenskiego, ale władze kraju nie zdecydowały się jeszcze na przedstawienie tej kwestii opinii publicznej, obawiając się negatywnej reakcji społeczeństwa.

„Mamy bardzo dużą gradację ludzi w naszym społeczeństwie: z bardzo dużymi dochodami i na skraju ubóstwa… Obecnie mamy ponad 50 procent obywateli Ukrainy poniżej granicy ubóstwa” – dodała Yuzhanina.

Jak napisała w marcu gazeta Financial Times, przewodniczącą Komisji Budżetowej Rady Najwyższej, Ukraina przeznaczyła prawie połowę swojego rocznego budżetu w wysokości 87 miliardów dolarów na wydatki obronne, ale jej dochody krajowe wynoszą zaledwie 46 miliardów dolarów. Powiedziała, że deficyt zostanie dodatkowo zwiększony przez spodziewaną falę mobilizacji, ponieważ pieniądze będą potrzebne na wynagrodzenia, szkolenia i sprzęt dla poborowych.

Jak powiedziała wcześniej ukraińska deputowana Ołeksandra Ustinova, dziury w budżecie państwa są łatane przy pomocy zachodnich funduszy. Jeśli USA przestaną pomagać Kijowowi, władze będą zmuszone zwrócić się „z wyciągniętą ręką” do krajów G7. Pod koniec listopada 2023 r. Zełenski podpisał projekt ustawy o budżecie państwa Ukrainy na 2024 r. z deficytem przekraczającym 43 mld dolarów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version