Funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) prowadzą szczegółową kontrolę procedur związanych z podejmowaniem i realizacją decyzji dotyczących udzielania i rozliczania dofinansowań przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF). Kontrola rozpoczęła się 21 czerwca, a jej celem jest zbadanie przestrzegania przepisów prawa w tym zakresie.

Zakres Kontroli CBA

Jak podano w oficjalnym komunikacie, kontrola obejmuje procedury podejmowania i realizacji decyzji dotyczących udzielania i rozliczania dofinansowań oraz wsparcia finansowego dla wybranych beneficjentów przez PISF. Kontrola ta będzie prowadzona w terminach określonych w art. 33 ust. 3-4 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Przepisy te precyzują ramy czasowe oraz sposób przeprowadzania takich działań kontrolnych.

Odwołanie Dyrektora PISF

W kwietniu, ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, odwołał Radosława Śmigulskiego z funkcji dyrektora PISF. Powodem tej decyzji były podejrzenia o „nierzetelne rozliczanie środków”. Sienkiewicz stwierdził, że dopiero po naciskach i kontroli Najwyższej Izby Kontroli (NIK) udało się odzyskać 7 milionów złotych, które Śmigulski uznał za niewymagające zwrotu. „Dopiero po naciskach, kontroli NIK-u odzyskaliśmy 7 mln, które pan dyrektor Śmigulski uznał, że nie musi odprowadzać” – powiedział szef MKiDN.

Zawiadomienia do Prokuratury

22 maja do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zostało złożone zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego dyrektora PISF. Dotyczyło ono podejrzenia niezgodnego z prawem wydatkowania środków publicznych na prywatne cele, w tym opłacania prywatnych spraw sądowych, zakupu alkoholu, nieudokumentowanych usług gastronomicznych, wyjazdów zagranicznych, zakupu upominków, perfum, kosmetyków oraz odzieży, a także wizyt w klubach nocnych. Kolejne zawiadomienie, złożone 28 maja do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, dotyczyło próby wyłudzenia pieniędzy z tytułu fikcyjnej delegacji oraz nienależytego przyznawania nagród i premii.

Oświadczenie Śmigulskiego

Radosław Śmigulski w swoim oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej (PAP) zaznaczył, że kartami służbowymi opłacane były hotele, bilety lotnicze jego oraz pracowników PISF, a także kolacje i spotkania lobbystyczne i integracyjne dla grup od kilku do kilkuset osób, w których uczestniczyli przedstawiciele branży filmowej. Śmigulski zaprzeczył jednak, jakoby środki PISF były wydatkowane na prywatne procesy sądowe.

Zawiadomienie PISF do CBA

13 czerwca PISF poinformował o złożeniu zawiadomienia do CBA dotyczącego nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji. Dodatkowo, złożone zostało zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie dotyczące m.in. niegospodarnego wydatkowania środków Instytutu poprzez zakup urządzeń przeznaczonych do rejestrowania rozmów niezwiązanych z działalnością statutową PISF.

Podsumowanie

Kontrola przeprowadzana przez CBA w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej jest istotnym krokiem w celu zapewnienia transparentności i prawidłowego wydatkowania środków publicznych. Wyniki kontroli mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłego funkcjonowania instytucji oraz dla zaufania publicznego wobec mechanizmów przyznawania dofinansowań w sektorze kultury.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version