W ostatnim czasie, Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał prawomocne orzeczenie, oddalając skargę kasacyjną Fundacji „ClientEarth Prawnicy dla Ziemi”. Decyzja ta potwierdza, że procedura zmiany pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Bełchatów została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

POLECAMY: Szokujące koszty pracy elektrowni w związku z systemem ETS

Tło sprawy

Fundacja „ClientEarth Prawnicy dla Ziemi” domagała się uznania jej za stronę w postępowaniu dotyczącym zmiany pozwolenia zintegrowanego Elektrowni Bełchatów, w kontekście dostosowania instalacji do Konkluzji BAT. Konkluzje BAT (Best Available Techniques) to kompleksowe zalecenia Unii Europejskiej, dotyczące stosowania najlepszych dostępnych technologii w celu ograniczenia szkodliwych emisji z instalacji przemysłowych.

POLECAMY: Z kopalni w Bełchatowie zrobią jeziora

Stanowisko PGE GiEK

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) przypomniała, że Fundacja „ClientEarth” starała się o udział w postępowaniu na prawach strony. Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną, potwierdził tym samym wcześniejsze rozstrzygnięcia administracyjne i sądowe w tej sprawie.

„Orzeczenie NSA jest prawomocne. Oddalenie skargi kasacyjnej oznacza, że dokumentacja wniosku PGE GiEK została sporządzona w sposób prawidłowy, a prowadzone przez Marszałka Województwa Łódzkiego postępowanie administracyjne i rozstrzygnięcie w postaci Decyzji Marszałka Województwa Łódzkiego z 30 czerwca 2021 r. w sprawie zmiany pozwolenia zintegrowanego w zakresie dostosowania do Konkluzji BAT również zostało wydane w sposób prawidłowy” – podkreśliła PGE GiEK.

Inwestycje na rzecz ochrony środowiska

Elektrownia Bełchatów, podobnie jak inne jednostki należące do PGE GiEK, działa zgodnie z przepisami prawa zarówno krajowego, jak i europejskiego, spełniając dopuszczalne normy emisji. Spółka zaznaczyła, że w latach 2007-2016 na projekty inwestycyjne związane z modernizacją elektrowni oraz ochroną powietrza przeznaczono ponad 7,7 mld zł, a na dostosowanie jednostek wytwórczych do europejskich przepisów emisyjnych wydano kolejny 1 mld zł.

Postęp w ochronie środowiska

Departament Komunikacji i Współpracy z Mediami PGE GiEK zwrócił uwagę na znaczny postęp, jaki osiągnęła spółka w ochronie środowiska na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. „Dzięki podjętym z odpowiednim wyprzedzeniem decyzjom o realizacji projektów modernizacyjnych we wszystkich oddziałach, w tym w Elektrowni Bełchatów, zastosowane zostały technologie, które znacznie ograniczyły emisje substancji do atmosfery, jeszcze przed obowiązywaniem wymogów konkluzji BAT” – powiedział prezes PGE GiEK Jacek Kaczorowski.

Od początku lat 90., Elektrownia Bełchatów zredukowała emisję dwutlenku siarki o 93 proc., tlenków azotu o 66 proc., a pyłów o 99 proc. „Taki efekt został osiągnięty głównie dzięki wdrożeniu technologii poprawiających efektywność energetyczną” – dodano.

Rola elektrowni Bełchatów

Elektrownia Bełchatów jest kluczowym elementem polskiego systemu energetycznego, pokrywając około 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to największy w Polsce wytwórca energii elektrycznej, z ponad 90 proc. udziałem w rynku wydobywczym węgla brunatnego.

Podsumowanie

Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza, że Elektrownia Bełchatów działa zgodnie z przepisami prawa, a przeprowadzone modernizacje znacznie poprawiły jej efektywność ekologiczną. PGE GiEK kontynuuje swoje wysiłki na rzecz ochrony środowiska, inwestując w nowe technologie i modernizując swoje instalacje, aby spełniać surowe normy emisyjne.

Ta decyzja jest ważnym krokiem w kierunku dalszego zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego w Polsce, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version