W głośnej sprawie dotyczącej śmierci 24-letniego mężczyzny podczas policyjnej interwencji w Straszynie pod Gdańskiem, prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu postępowania wobec interweniującej policjantki. Tragedia miała miejsce 29 listopada 2022 roku podczas ogólnopolskiej akcji CBŚP wymierzonej w nielegalny handel bronią.

Tragiczny Przebieg Interwencji

Podczas przeszukania domu, w którym mieszkało dwóch braci, doszło do szamotaniny między jednym z nich a policjantem. Według relacji funkcjonariuszy, padł strzał z broni automatycznej w kierunku policjanta, co skłoniło drugiego z funkcjonariuszy do użycia broni służbowej. W wyniku tego 24-letni mężczyzna został śmiertelnie ranny i zmarł mimo podjętej reanimacji.

Decyzja Prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy badała sprawę pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci przez policjantkę oraz ewentualnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy. Rzeczniczka prokuratury, Agnieszka Adamska-Okońska, przekazała Radiu ZET, że śledczy nie dopatrzyli się znamion przestępstwa w zachowaniu interweniujących policjantów. Decyzja o umorzeniu śledztwa nie jest jeszcze prawomocna, a rodzina ofiary zaskarżyła ją do sądu.

Wątki Dotyczące Broni

Śledczy prowadzili również dochodzenie w sprawie udostępnienia broni osobie nieuprawnionej. Zarzuty w tej sprawie postawiono dwóm członkom rodziny, w tym bratu zmarłego 24-latka. Prokuratura skierowała do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wobec obu podejrzanych.

Rodzina zmarłego, w oświadczeniu przesłanym dziennikarzowi Radia ZET w grudniu 2022 roku, podkreśliła, że nigdy nie miała powiązań ze światkiem przestępczym, a dwie osoby z rodziny posiadają ważne pozwolenie na broń. W domu zabezpieczono kilkanaście sztuk broni, jednak ostatecznie nikt nie usłyszał zarzutów związanych z nielegalnym handlem bronią, będącym powodem interwencji.

Śledztwo w Toku

Ze względu na śmierć sprawcy, prokuratura umorzyła wątek dotyczący usiłowania zabójstwa policjantów oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu jednego z nich. Nadal prowadzone są jednak czynności śledcze dotyczące oceny przygotowania i przeprowadzenia interwencji w Straszynie. Śledztwo w tym zakresie zostało przedłużone do końca lipca.

Reakcje Społeczne i Prawne

Decyzja prokuratury o umorzeniu sprawy spotkała się z różnymi reakcjami. Rodzina zmarłego wyraziła swoje rozczarowanie i zapowiedziała dalsze kroki prawne w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tragedii. Społeczność lokalna oraz obrońcy praw człowieka również monitorują rozwój wydarzeń, domagając się przejrzystości i sprawiedliwości w procesie śledztwa.

Wnioski i Rekomendacje

W świetle tej tragedii nasuwa się potrzeba dokładniejszej analizy i ewentualnych zmian w procedurach interwencyjnych. Zapewnienie lepszego szkolenia dla funkcjonariuszy oraz wdrożenie skuteczniejszych środków ochrony zarówno dla policjantów, jak i dla osób cywilnych, może przyczynić się do minimalizacji ryzyka podobnych incydentów w przyszłości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version