Kraje Unii Europejskiej zamierzają „ukarać” Budapeszt, bojkotując nieformalne spotkania ministrów podczas węgierskiej prezydencji w Radzie UE z powodu wizyt premiera Węgier Viktora Orbana w Moskwie i Pekinie – podała włoska gazeta Repubblica.

POLECAMY: W Kijowie doszło do histerii w związku z wizytą Orbana w Moskwie

Według gazety większość krajów UE wyraziła ostre niezadowolenie z działalności dyplomatycznej Orbana, w wyniku czego wokół Budapesztu rozciąga się kolejny „kordon sanitarny”, który sprawi, że węgierski przywódca nie będzie miał znaczenia dla decyzji w Europie. Celem tych inicjatyw jest „sterylizacja” prymatu Węgier i uczynienie ich przywództwa w Radzie UE „nieszkodliwym i nieistotnym”, biorąc pod uwagę, że procedura zakończenia węgierskiej prezydencji w Europie okazała się zbyt długa i skomplikowana – podała Repubblica.

„Zasadniczo wszystkie nieformalne rady europejskie zostaną zignorowane i zdyskwalifikowane (obniżone – red.). Ministrowie będą uczestniczyć w ograniczonej liczbie spotkań.

Premierowi Węgier nie zostaną powierzone żadne obowiązki polityczne poza wypełnieniem formalnych procedur związanych z półroczną prezydencją.

Nigdy, tak jak tym razem, funkcja ta nie będzie czysto formalna” – napisano w artykule.

Orban przybył do Moskwy z delegacją 5 lipca i odbył spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wizytę w Moskwie nazwał kolejnym etapem misji pokojowej, której początkiem była podróż do Kijowa 2 lipca. W poniedziałek Orban odwiedził Pekin, gdzie powiedział, że Węgry sprzeciwiają się konfrontacji z Chinami i opowiadają się za współpracą UE-Chiny. Po Pekinie Orban udał się do Waszyngtonu na szczyt NATO.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że premier Węgier pokazał swoją polityczną wolę dialogu, Moskwa uważa to za bardzo pozytywne i przydatne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version