Od 13 lipca 2024 r. w polskich szkołach nastąpi zmiana dotycząca wydawania legitymacji szkolnych. Tradycyjne papierowe legitymacje zostaną zastąpione przez plastikowe karty, znane jako e-legitymacje. Dotychczas wydane papierowe legitymacje będą ważne do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.

Nowe legitymacje szkolne

  • Format: Plastikowa karta wielkości karty kredytowej (53,98 mm na 85,60 mm), z możliwością zastosowania elektronicznej warstwy bezstykowej.
  • Kolor: Różowy.
  • Awers: Zawiera miejsce na zdjęcie ucznia, jego imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, nazwę i adres szkoły, nazwisko dyrektora oraz datę wydania dokumentu. Dodatkowo znajduje się tam symbol mikroskopu i rysunki globusa, mikroskopu oraz kolby stożkowej.
  • Rewers: Informacje o ulgach na przejazdy publicznym transportem kolejowym i autobusowym oraz miejsca na osiem naklejek holograficznych poświadczających ważność legitymacji.

Ważność i potwierdzanie legitymacji

  • Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe: Ważność potwierdzana naklejką holograficzną co roku do 30 września.
  • Szkoły policealne i dla dorosłych: Ważność potwierdzana dwa razy do roku, do 1 marca i do 30 września.

Rozszerzenie na inne placówki

Od 13 lipca również legitymacje przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnością oraz legitymacje służbowe nauczycieli będą musiały być wydawane w formie plastikowych kart. Wzory tych legitymacji zostały określone w odpowiednich rozporządzeniach Ministerstwa Edukacji.

mLegitymacje

Zachowane zostają także mobilne legitymacje (mLegitymacje), dostępne jako aplikacja w smartfonie. Zawierają one wszystkie istotne informacje jak tradycyjne legitymacje, potwierdzają prawo do ulg i są ważne przez taki sam okres jak plastikowe legitymacje.

Podsumowanie

Zmiana wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji ma na celu ujednolicenie formy legitymacji szkolnych, przedszkolnych i służbowych nauczycieli oraz zwiększenie ich funkcjonalności dzięki możliwości zastosowania warstwy elektronicznej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version