W najbliższą niedzielę, w miejscowości Domostawa, k. Niska (woj. podkarpackie), odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego Polaków pomordowanych przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, znane jako „Rzeź Wołyńska”. Autorem rzeźby jest śp. Andrzej Pityński, a ceremonie rozpoczną się o godz. 11.00.

POLECAMY: W Domostawie stanął na swoim miejscu pomnik „Rzeź Wołyńska”. „Braciom” to się nie spodoba

Opis Pomnika

Monument odlany w brązie, mierzący 20 metrów wysokości, przedstawia dramatyczną scenę orła w płomieniach. Na jego skrzydłach widnieją nazwy miejscowości, które stały się świadkami masakry. W centrum rzeźby znajduje się wycięty krzyż z trójzębnymi widłami, na których nabite jest ciało dziecka. U podstawy pomnika widnieje rodzina z dziećmi w płomieniach, a po drugiej stronie – głowy dzieci nabite na sztachety płotu. Pomnik, który przez dłuższy czas nie mógł znaleźć swojego miejsca, ostatecznie został postawiony przy trasie Via Carpatia w okolicy Domostawy.

POLECAMY: Propagandyści z „Wyborczej” już dostają szału o pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa w Domostawie

Proces Powstawania Pomnika

Wójt gminy Jarocin, Tomasz Podpora, wyraził swoją dumę z przyjęcia pomnika: „Trzeba powiedzieć, że tak było (na Wołyniu). Artysta tak wyraził swoją wizję i tego nie powinno się zmieniać” – stwierdził Podpora. Inicjatorem budowy pomnika był jego poprzednik, Zbigniew Walczak, obecny prezes społecznego komitetu budowy pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie. Decyzja o budowie pomnika została podjęta przez radę gminy, przy 9 głosach za i 6 wstrzymujących się. Nikt nie był przeciw.

POLECAMY: skie media na Ukrainie oburzone postawieniem pomnik Rzezi Wołyńskiej w Polsce

Znaczenie i Przesłanie Pomnika

Witold Zych, członek komitetu organizacyjnego uroczystości, podkreślił: „Sztuka Andrzeja Pityńskiego, realizm tych wydarzeń jest główną siłą tego pomnika. Kompozycja, którą stworzył, jest tak mocna, że każdego Polaka, który ma polskie serce – poruszy. Na pomniku jest napis: cześć ich pamięci. I to jest przesłanie dla wszystkich Polaków”.

Dr hab. Włodzimierz Osadczy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego dodał: „Nie ważymy słów, kiedy potępiamy zbrodnie holocaustu, nie ważymy słów, kiedy potępiamy Auschwitz, kiedy potępiamy Katyń. Natomiast tutaj nam każą ważyć słowa. Nie powinniśmy ważyć słów, tylko nazwać rzeczy po imieniu i oddać hołd należny ofiarom, które poniosły nieprawdopodobną śmierć”.

Uroczystości Odsłonięcia

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 polową mszą świętą, po której nastąpi część oficjalna, odsłonięcie oraz poświęcenie rzeźby. W programie przewidziano również apel pamięci, który odda hołd ofiarom tragicznych wydarzeń.

Podsumowanie

Odsłonięcie pomnika w Domostawie to ważny moment w historii upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej. Rzeźba Andrzeja Pityńskiego nie tylko przypomina o tragicznych wydarzeniach, ale również stanowi symbol pamięci i hołdu dla tych, którzy ponieśli niewyobrażalną śmierć. Jest to istotny krok w procesie zachowywania pamięci historycznej i oddania sprawiedliwości ofiarom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version