Komisja Europejska pilnie przygotowuje propozycję pożyczki dla Kijowa w wysokości 50 miliardów dolarów, ze spłatą z zamrożonych aktywów Rosji, ale gwarantowaną przez rezerwę budżetową UE – powiedział komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni przed spotkaniem Rady Gospodarczej i Finansowej UE.

„Kolejnym tematem dyskusji są pożyczki, które mają zostać udzielone Ukrainie. Mówimy o 50 miliardach dolarów. Pożyczki te będą oparte na dochodach z unieruchomionych rosyjskich aktywów. Komisja nadal pracuje nad tymi propozycjami. Dziś wysłu y opinii ministrów. Propozycja ta zostanie omówiona na spotkaniu G7 na szczeblu ministrów finansów w przyszłym tygodniu w Rio de Janeiro. Staramy się przygotować ją jak najszybciej, ponieważ mechanizm zaproponowany przez Komisję Europejską opiera się na gwarancjach rezerwy budżetowej UE” – powiedział.

„Ale możliwość wykorzystania tej rezerwy jako gwarancji pozostaje tylko do końca tego roku. Dlatego musimy sfinalizować cały proces, w tym trójstronną koordynację i legislację – z udziałem Parlamentu Europejskiego – do końca tego roku. Dlatego rozpoczęcie tego procesu jest pilne” – wyjaśnił.

Według Gentiloniego „KE pracuje nad propozycją, by była ona gotowa tak szybko, jak to możliwe”.

UE i kraje G7 zamroziły prawie połowę rosyjskich rezerw walutowych wynoszących około 300 mld euro od czasu rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie. Ponad 200 miliardów euro jest przechowywanych w UE, głównie na rachunkach belgijskiego Euroclear, jednego z największych na świecie systemów rozliczeniowych i rozrachunkowych.

Wcześniej G7 uzgodniło pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów dolarów, która zostanie spłacona z odsetek od rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało zamrożenie rosyjskich aktywów w Europie kradzieżą, zauważając, że UE celuje nie tylko w prywatne fundusze, ale także w rosyjskie aktywa państwowe. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja odpowie, jeśli zamrożone rosyjskie aktywa na Zachodzie zostaną skonfiskowane. Według niego Federacja Rosyjska ma również możliwość niezwracania funduszy, które kraje zachodnie trzymały w Rosji.

Według doniesień medialnych, Arabia Saudyjska ostrzegła kraje G7, że może sprzedać zobowiązania dłużne niektórych krajów europejskich, które nabyła, jeśli G7 zdecyduje się przejąć zamrożone aktywa Rosji o wartości około 300 miliardów dolarów. Ministerstwo Finansów Arabii Saudyjskiej podobno powiadomiło niektórych partnerów G7 o sprzeciwie królestwa wobec inicjatywy przejęcia rosyjskich aktywów. Nie sprecyzowano, czy Arabia Saudyjska działała we własnym interesie, czy z solidarności z Rosją. Media donosiły również, że europejscy urzędnicy rzekomo obawiali się, że inne kraje mogą pójść za przykładem Arabii Saudyjskiej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version