Marcin Romanowski, poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości, znalazł się w centrum kontrowersji po jego zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i postawieniu prokuratorskich zarzutów związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk zapowiedział wniosek o tymczasowy areszt, co wywołało szeroką dyskusję w mediach i politycznych kręgach.

POLECAMY: Zatrzymanie Posła Marcina Romanowskiego przez ABW. Komentarze polityczne

Zarzuty i wniosek o areszt

Dariusz Korneluk: Powody aresztu

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że prokuratorzy zamierzają złożyć wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu wobec Marcina Romanowskiego. – „Prokuratorzy powiadomili mnie, że będą kierowali w dniu dzisiejszym wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego, w postaci tymczasowego aresztowania wobec pana posła na trzy miesiące” – mówił Korneluk.

Korneluk podkreślił, że istnieją przesłanki do zastosowania aresztu, takie jak wysokie ryzyko destabilizacji postępowania przygotowawczego oraz grożąca wysoka kara za zarzucane przestępstwa. Decyzja została podjęta po przesłuchaniu Romanowskiego jako podejrzanego.

Arkadiusz Myrcha: Ryzyko mataczenia

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha również komentował sytuację w TVN24, wskazując na wysokie prawdopodobieństwo mataczenia przez Romanowskiego. – „Jeżeli taki wniosek (o areszt) do sądu wpłynie, to znaczy, że po przedstawieniu wczorajszych zarzutów w ocenie prokuratury jest wysokie prawdopodobieństwo mataczenia, czyli wpływania na tok postępowania, możliwość wpływania na zeznania świadków w przyszłości” – wyjaśniał Myrcha.

Polityczne reakcje i kontrowersje

Zbigniew Ziobro: Krytyka i obrona Romanowskiego

Były szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostro skrytykował działania prokuratury, nazywając Romanowskiego „ofiarą reżimu 13 grudnia” i oskarżając premiera Donalda Tuska o „niegodziwość” i „łamanie prawa”. – „To był czysty teatr ze strony pana posła Romanowskiego. A po drugie, kto jak kto, ale pan Ziobro jest ostatnią osobą, która może kogokolwiek moralizować, jeżeli chodzi o działania prokuratury, służb, stosowanie środków przymusu, środków zapobiegawczych” – skomentował Arkadiusz Myrcha.

Immunitet parlamentarny: Fakty i mity

Myrcha odniósł się również do kwestii immunitetu Romanowskiego, podkreślając, że nie chroni go on w tej sytuacji. – „Pan Romanowski jest oczywiście przedstawicielem do Zgromadzenia Parlamentarnego, ale ten immunitet chroni ich w czynnościach związanych z wykonywaniem tego mandatu, czyli w kwestiach wypowiedzi, głosowań, informacji uzyskanych w związku z pełnieniem tej funkcji” – tłumaczył Myrcha. Immunitet krajowy został uchylony, co pozwala na zastosowanie wobec niego środków prawnych zgodnie z przepisami krajowymi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version