Marcin Romanowski podjął decyzję o pozwaniu premiera Donalda Tuska za wpis „naruszający dobra osobiste” posła – poinformował w środę na platformie X pełnomocnik Romanowskiego.

POLECAMY: Romanowski na Wolności: Prokurator Generalny gotowy do zwolnienia

„Sceny jak z gangsterskiego filmu. Podejrzany wychodzi z aresztu dzięki prawnym kruczkom, zasłaniając się wątpliwym immunitetem” – napisał szef rządu w środę na platformie X, odnosząc się do nieuwzględnienia przez sąd wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie Romanowskiego.

POLECAMY: Korneluk: Jestem gotowy ponieść konsekwencje służbowe porażki w sprawie aresztu dla Romanowskiego

Niedługo po opublikowaniu wpisu przez premiera, odniósł się do niego pełnomocnik Romanowskiego.

„Panie Premierze (…), bardzo mi przykro, ale za ten wpis pan poseł Marcin Romanowski podjął decyzję o pozwaniu Pana za naruszenie jego dóbr osobistych” – napisał.

Lewandowski napisał, że Romanowski nie jest „+podejrzanym+ o żadne przestępstwa i – tym bardziej – nie jest podejrzanym o udział w +zorganizowanej grupie przestępczej+, która stanowi wyłącznie wyraz pewnych życzeń strony rządowej”.

Zdaniem pełnomocnika do skutecznego przedstawienia zarzutów nie doszło „z uwagi na zlekceważenie przez prokuraturę podległą Prokuratorowi Generalnemu Adamowi Bodnarowi immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego, najbardziej znanej organizacji zajmującej się prawami człowieka w Europie”. „Udanego wypoczynku!” – zakończył dwuznacznie swój wpis Lewandowski.

Analiza Sytuacji Prawnej

Decyzja o pozwaniu premiera Donalda Tuska przez posła Marcina Romanowskiego wzbudziła szerokie zainteresowanie i wywołała dyskusje w środowisku prawniczym oraz politycznym. Wpis premiera, który wywołał całą sytuację, zawierał poważne oskarżenia, które – zdaniem pełnomocnika Romanowskiego – naruszały jego dobra osobiste.

Aspekty Prawne Naruszenia Dóbr Osobistych

W polskim prawie cywilnym dobra osobiste są chronione na podstawie art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. Art. 23 Kodeksu cywilnego wymienia dobra osobiste, takie jak zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska.

Art. 24 Kodeksu cywilnego precyzuje, że ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W przypadku naruszenia można domagać się, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

Immunitet Parlamentarny

Kwestia immunitetu, na którą powołuje się pełnomocnik Romanowskiego, jest kluczowa w kontekście prawnych możliwości postawienia zarzutów. Immunitet chroni członków parlamentu przed pewnymi działaniami prawnymi, co ma na celu zapewnienie niezależności i ochrony przed naciskami politycznymi.

W tym przypadku pełnomocnik Romanowskiego twierdzi, że prokuratura zlekceważyła ten immunitet, co mogło stanowić przeszkodę w skutecznym przedstawieniu zarzutów. Zgodnie z polskim prawem, immunitet poselski może być uchylony tylko za zgodą Sejmu, co jest procedurą skomplikowaną i rzadko stosowaną.

Wpływ na Sytuację Polityczną

Sprawa ma także istotne znaczenie polityczne, wpływając na relacje między rządem a opozycją. Wpis premiera, mimo iż skierowany personalnie do Romanowskiego, może być interpretowany jako element szerszej strategii politycznej. Reakcja Romanowskiego i jego decyzja o pozwaniu premiera pokazują, że opozycja nie zamierza pozostawić takich działań bez odpowiedzi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version