W środę, 17 lipca, w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy z Białorusią. Udział wzięli: wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, wiceministrowie Cezary Tomczyk i Czesław Mroczek.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział uruchomienie operacji „Bezpieczne Podlasie” od 1 sierpnia, która zastąpi dwie dotychczasowe operacje: szkoleniową i ochrony granicy. Nowa operacja przewiduje udział do 17 tys. żołnierzy, a odpowiedzialność za jej przeprowadzenie spoczywać będzie na 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Wojna hybrydowa i działania na rzecz bezpieczeństwa granicy

Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska zmaga się obecnie z największą w historii wojną hybrydową. „Takiego ataku na Polskę nie było. Objawia się to w próbach przekraczania granicy, dywersji, sabotażu i działaniach w cyberprzestrzeni” – powiedział. Minister zaznaczył, że sytuacja ta wymaga jeszcze większej koordynacji działań na rzecz bezpieczeństwa granicy, a w ostatnich miesiącach skierowano nowe oddziały wojsk operacyjnych oraz żołnierzy Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej do patrolowania granicy, co przynosi efekty.

Wnioski i działania na rzecz poprawy opieki medycznej

Szef MON zaznaczył, że wyciągnięto wnioski z niedociągnięć poprzednich rządów, zwłaszcza w aspekcie opieki medycznej. Ministerstwo podjęło decyzję o dofinansowaniu placówek medycznych oraz wzmocnieniu zabezpieczenia medycznego ze strony wojskowej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. „Z rezerwy premiera Tuska uru iane są środki na przykład dla szpitala w Hajnówce” – dodał Kosiniak-Kamysz.

Umiędzynarodowienie kwestii bezpieczeństwa granicy

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że polski rząd stara się umiędzynarodowić kwestię bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski, która jest również granicą NATO i Unii Europejskiej. „Cieszę się, że osiągnęliśmy sukces na niedawnym szczycie NATO. Sprawa granicy nie jest tylko sprawą indywidualnej odpowiedzi państw członkowskich, lecz jest sprawą sojuszniczą” – stwierdził wicepremier.

Działania MSWiA

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak poinformował o spadku prób nielegalnego przekroczenia granicy o połowę od czasu wprowadzenia strefy buforowej. „To bardzo konkretny rezultat związany z odsunięciem przemytników ludzi od samej granicy” – powiedział. Siemoniak podkreślił, że oprócz agresji hybrydowej ze strony białoruskich i rosyjskich służb, Polska zmaga się również z przestępczością na granicy.

Od 4 czerwca na granicy pomagają oddziały prewencji policji, które w ciągu miesiąca przeszkoliły 12 tys. żołnierzy. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek dodał, że Straż Graniczna tworzy specjalne oddziały na wzór policyjnej prewencji, przygotowane do radzenia sobie z próbami nielegalnego przekroczenia granicy i agresywnymi tłumami posiadającymi niebezpieczne narzędzia.

Podsumowanie

Operacja „Bezpieczne Podlasie” jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia na granicy z Białorusią. Udział 17 tys. żołnierzy oraz zaangażowanie różnych służb ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski, która jednocześnie jest granicą NATO i UE. Działania polskiego rządu, w tym umiędzynarodowienie kwestii bezpieczeństwa, są kluczowe dla skutecznej ochrony przed hybrydowymi zagrożeniami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Niemcy , Francja mają to gdzieś, a nasze pachołki globalistów chcą zrobić wojnę. Mają już po kupowane domy w Ameryce i myślą że Ameryka będzie bezpiecznym miejscem, otóż jesteście w błędzie. Ruski ma na Kubie wystawione rakiety.

Napisz Komentarz

Exit mobile version