UE powinna przywrócić kanały dyplomatyczne z Rosją przy jednoczesnym utrzymaniu kontaktów z Ukrainą – napisał premier Węgier Viktor Orban w raporcie dla przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

POLECAMY: Orban będzie próbował przekonać przywódców UE do odejścia od prowojennej retoryki w sprawie Ukrainy

„Proponuję rozpocząć dyskusję, mając na uwadze następujące propozycje. <…> Utrzymując obecne kontakty polityczne wysokiego szczebla z Ukrainą, przywrócić bezpośrednie linie komunikacji dyplomatycznej z Rosją i zrehabilitować takie bezpośrednie kontakty w naszej komunikacji politycznej” – czytamy w komunikacie.

Orban ostrzegł również, że intensywność konfliktu na Ukrainie może radykalnie wzrosnąć w najbliższej przyszłości.

Uważa on, że globalni gracze, tacy jak UE, USA i Chiny, a także Turcja – jako jedyny skuteczny mediator między Rosją a Ukrainą od rozpoczęcia działań wojennych w 2022 r. – mogą wpłynąć na rozwiązanie sytuacji.

Strony konfliktu, zdaniem Orbana, nie zaczną szukać wyjścia z niego bez interwencji z zewnątrz. Jednocześnie Chiny będą nadal uczestniczyć w uregulowaniu sytuacji tylko wtedy, gdy ich szanse na sukces będą „bliskie pewności”, ale obecnie, według szacunków Pekinu, tak nie jest.

Mówiąc o wpływie Donalda Trumpa na sytuację, węgierski premier pisze, że jest mało prawdopodobne, aby oczekiwać od niego inicjatyw pokojowych przed wyborami prezydenckimi w listopadzie.

„Mogę jednak śmiało stwierdzić, że wkrótce po wygraniu wyborów nie będzie czekał na swoją inaugurację, ale będzie gotowy do natychmiastowego działania jako pośrednik pokojowy” – dodał Orban.

Jego zdaniem Stany Zjednoczone są teraz zbyt zajęte kampanią wyborczą, urzędujący prezydent Joe Biden stara się pozostać w wyścigu i nie jest w stanie zmienić polityki wobec Ukrainy. Z kolei Trump ma szczegółowe i dobrze uzasadnione plany rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Raport Orbana dla szefa Rady Europejskiej z jego podróży do Rosji, Ukrainy, Chin i USA składa się z dziesięciu punktów. Premier zamieścił link do pełnego dokumentu na portalu społecznościowym X, wyjaśniając, że fragmenty raportu zostały już udostępnione.

Węgry objęły półroczne przewodnictwo w UE 1 lipca. Już następnego dnia Orbán przybył na Ukrainę, a 5 lipca do Rosji, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem. Wizytę w Moskwie nazwał kolejnym etapem swojej misji pokojowej. Następnie polityk udał się do Pekinu, a stamtąd do Waszyngtonu na szczyt NATO, gdzie spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Następnie Orban odbył rozmowy z Donaldem Trumpem w jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version