W piątek wieczorem Szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Theodoros Rousopoulos, przesłał list do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka, wyjaśniając procedury związane z uchyleniem immunitetu Marcina Romanowskiego. Sprawa dotyczy 11 zarzutów przedstawionych Romanowskiemu w związku z nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości, w tym działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

POLECAMY: Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zwolnił Romanowskiego

Tło Sprawy

Marcin Romanowski, poseł Suwerennej Polski, został zatrzymany 15 lipca, a dzień później sąd wypuścił go z aresztu z uwagi na przysługujący mu drugi immunitet jako zastępcy polskiego delegata do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk zwrócił się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z prośbą o uchylenie tego immunitetu.

Odpowiedź Rousopoulosa

Theodoros Rousopoulos w swoim liście podkreślił, że rolą Przewodniczącego Zgromadzenia jest potwierdzenie przywilejów i immunitetów członka Zgromadzenia zgodnie z art. 73.6 Regulaminu Zgromadzenia.

„Immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, ale raczej ma na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych. Nikt nie może się na niego powoływać w celu popełnienia przestępstwa, ale nikt też nie może tego zignorować” – napisał Rousopoulos.

Procedura uchylenia immunitetu

Rousopoulos wyjaśnił, że do uchylenia immunitetu Marcina Romanowskiego konieczne jest formalne złożenie wniosku przez właściwy organ krajowy. Immunitet przyznany członkowi Zgromadzenia na mocy art. 15 Układu ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z 1949 r. (ETS nr 2) obowiązuje do momentu, aż Zgromadzenie uchyli ten immunitet.

Po otrzymaniu wniosku polskiej prokuratury, rozpoczną się niezbędne czynności wewnętrzne, w tym sprawdzenie przez komisję regulaminową, czy spełnione zostały warunki uchylenia immunitetu. Wniosek zostanie ogłoszony na posiedzeniu plenarnym 30 września 2024 r. i przekazany do komisji immunitetowej, która niezwłocznie go rozpatrzy i przygotuje projekt rezolucji do rozpatrzenia przez Zgromadzenie.

Kryteria uchylenia immunitetu

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy musi rozważyć dwa kluczowe elementy:

  1. Czy postępowanie sądowe przeciwko członkowi zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu Zgromadzenia Parlamentarnego.
  2. Czy wniosek o uchylenie immunitetu wynika wyłącznie z celu wymierzenia sprawiedliwości, a nie z innych powodów.

Jeżeli oba te warunki zostaną spełnione, Zgromadzenie powinno zaproponować uchylenie immunitetu w zwykłym trybie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version