Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wyraził nadzieję, że do końca miesiąca rząd przyjmie projekt nowelizacji Kodeksu karnego (Kk) dotyczący mowy nienawiści. Nowelizacja ma obejmować przepisy odnoszące się do stosowania przemocy, bezprawnej groźby oraz nawoływania do nienawiści. W tym artykule omówimy szczegóły proponowanych zmian, wątpliwości związane z wymiarem kar oraz konkretne przypadki, które mogą być objęte nowymi przepisami.

POLECAMY: „Dyktatura wraca”. Najpotworniejsza zbrodni nienawiści wymierzona w Tuska i Bodnara na ścieżce rowerowej. Policja i prokuratura w akcji

Zmiany w wymiarze kar

Adam Bodnar zapowiedział złagodzenie kar w stosunku do pierwotnego projektu. Pierwotna wersja zakładała wyłącznie kary pozbawienia wolności, co budziło pewne wątpliwości. W wyniku konsultacji z komisją kodyfikacyjną prawa karnego zaproponowano poprawki, które przewidują również kary grzywny oraz ograniczenia wolności.

„Pojawiła się jedna wątpliwość w toku prac dotycząca wymiaru kar, ponieważ te kary, które były przewidziane, są dość restrykcyjne, bo przewidują tylko karę pozbawienia wolności. W uzgodnieniu z komisją kodyfikacyjną prawa karnego zaproponujemy poprawkę, by to była kara grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności” – powiedział Bodnar.

Kontrowersje i interpretacje

Minister sprawiedliwości został również zapytany o konkretne przypadki, takie jak transparenty kibiców Legii i Polonii. Przykłady te budzą pytania o granice wolności słowa i definicje mowy nienawiści.

POLECAMY: „Refugees welcome!” Kibice Legii Warszawa nie zawiedli i ponownie w sposób wymowy dali czadu

Transparent Legii „Refugees welcome” oraz Polonii „Strefa wolna od LGBT” to przykłady treści, które mogą być uznane za mowę nienawiści według nowelizowanych przepisów.

„Uważam, że w przestrzeni publicznej tego typu zdarzenia nie powinny się pojawiać. (…) Ujmowanie tego typu sformułowań, które w sposób jednoznaczny wskazują na lekceważenie czy poniżenie określonej grupy społecznej, może być klasyfikowany w ten sposób (jako mowa nienawiści)” – przyznał minister.

Nowelizacja i jej zakres

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego ma obejmować przepisy odnoszące się do stosowania przemocy, bezprawnej groźby oraz nawoływania do nienawiści. Obecnie przepisy wymieniają przesłanki nienawiści ze strony sprawcy, takie jak przynależność narodowa, etniczna, rasowa, polityczna, wyznaniowa lub bezwyznaniowość osoby poszkodowanej.

„W obecnym stanie prawnym przepisy nie gwarantują wystarczającej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc” – oceniono.

Uzupełnienie Kryteriów

W nowelizacji zaproponowano uzupełnienie kryteriów nienawiści o nowe kategorie, które mają zapewnić lepszą ochronę dla wszystkich grup mniejszościowych. Do obecnych kryteriów mają być dodane: niepełnosprawność, wiek, płeć, orientacja seksualna i tożsamość płciowa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version