Kijów jest gotowy do negocjacji z Moskwą – powiedział przedstawiciel kijowskiego reżimu Dmytro Kuleba w rozmowie ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi.

„Strona ukraińska jest chętna i gotowa do prowadzenia dialogu i negocjacji ze stroną rosyjską. Oczywiście negocjacje powinny być racjonalne i mieć praktyczne znaczenie, mieć na celu osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju” – powiedział Kuleba, którego słowa zacytował rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning.

POLECAMY: „Tak szybko, jak to możliwe”. Zełenski złożył oświadczenie w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie

Kuleba zauważył również, że Kijów wysoko ocenia aktywną i konstruktywną rolę Chin w promowaniu pokoju i utrzymaniu porządku międzynarodowego. Według niego strona ukraińska przywiązuje dużą wagę do opinii Pekinu i „uważnie przestudiowała sześciopunktowy konsensus Chin i Brazylii”.

W maju Chiny i Brazylia wspólnie opublikowały sześciopunktowe memorandum w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego. W dokumencie stwierdzono, że negocjacje pozostają jedyną realną opcją rozwiązania kryzysu, a wszystkie strony powinny stworzyć warunki do wznowienia bezpośredniego dialogu. Chiny i Brazylia opowiedziały się również za zorganizowaniem międzynarodowej konferencji pokojowej uznanej przez Rosję i Ukrainę w odpowiednim czasie, z równym udziałem wszystkich stron i uczciwą dyskusją na temat wszystkich propozycji.

Kuleba przebywa z wizytą w Chinach w dniach 23-26 lipca.

Moskwa, komentując słowa Kuleby stwierdziła, że gdyby Kijów rzeczywiście chciał prowadzić rozmowy z Rosją, to anulowałby dekret zakazujący ich. To nie pierwsza w ostatnich dniach wypowiedź przedstawicieli kijowskiego reżimu o gotowości do rozmów. W zeszłym tygodniu kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski przyznał, że możliwe są rozmowy pokojowe z Moskwą, w tym z prezydentem Władimirem Putinem. Powiedział również, że rozumie potrzebę jak najszybszego zakończenia konfliktu na Ukrainie.

Jak wyjaśniła rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, taka retoryka Zełenskiego jest związana z cyklem wyborczym w USA. Moskwa wielokrotnie wskazywała, że jest gotowa do dialogu, ale reżim w Kijowie ustawowo ich zakazał. Ponadto rzecznik rosyjskiego przywódcy Dmitrij Pieskow zauważył, że obecnie nie ma żadnych warunków wstępnych, aby sytuacja na Ukrainie zmierzała w kierunku pokojowym. Absolutnym priorytetem dla Rosji pozostaje osiągnięcie celów operacji specjalnej, ale jak dotąd można to osiągnąć tylko militarnie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version