Od przyszłego sezonu piłkarze klubu Chełmianka Chełm będą nosić na swoich koszulkach napis „Wołyń 43 Pamiętamy”. To symboliczne upamiętnienie ofiar ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich ma na celu przypomnienie o tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce w 1943 roku na Wołyniu. Inicjatywa została ogłoszona przez prezydenta Chełma, Jakuba Banaszka, we wtorek, w kontekście gry Chełmianki w Betclic III lidze, grupie IV.

POLECAMY: „PiS razem z Tuskiem i lewicą służą skiej Ukrainie”. Mulawa: Komisja Kultury odrzuciła wezwanie Ukrainy do potępienia „Rzezi Wołyńskiej”

Wsparcie dla Ukrainy i prawda historyczna

Prezydent Jakub Banaszek podkreślił znaczenie upamiętnienia i szacunku dla ofiar Wołynia, wskazując na konieczność prawdziwego pojednania w oparciu o prawdę historyczną. „Ukrainę trzeba wspierać z wszystkich sił, ale także dążyć do prawdziwego pojednania w prawdzie” – zaznaczył Banaszek na portalu X. Dodał również, że różne uczucia i odczucia wobec pomnika są zrozumiałe, ale pamięć o ofiarach Rzezi Wołyńskiej jest bezdyskusyjna.

POLECAMY: „Jesteśmy ambasadorami waszych spraw w Europie” – oświadczyła Kidawa-Błońska podczas spotkania z cami w Sejmie

Kontrowersyjny wpis szefa OUN

Słowa prezydenta Banaszka odnoszą się do kontrowersyjnego wpisu szefa OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów), który twierdził, że Polacy obrażają uczucia narodowe Ukraińców, co ma negatywny wpływ na relacje między obu narodami. Banaszek odpowiedział na te zarzuty, pytając: „Jak nazwać uczucia rodzin ofiar Rzezi? Jak nazwać to, co czuli ludzie, którzy byli wtedy mordowani?” W jego opinii, publikacja wpisu szefa OUN jest moralnie nieakceptowalna i wskazuje na brak pełnego upamiętnienia ofiar przez Polskę.

Wsparcie polityczne i wyzwania historyczne

W kontekście relacji polsko-ukraińskich, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz również wypowiedział się na temat wsparcia dla Ukrainy. Podczas wystąpienia w telewizji Polsat, polityk zapewnił, że Polska wspiera Ukrainę, jednak zauważył, że kwestie historyczne wciąż pozostają nierozwiązane. „Ukraina nie może zostać przyjęta do UE, dopóki Warszawa i Kijów nie rozwiążą kwestii Rzezi Wołyńskiej” – stwierdził Kosiniak-Kamysz, nie precyzując jednak, na czym miałoby polegać to rozwiązanie.

Znaczenie pamięci i edukacji

Inicjatywa Chełmianki Chełm jest ważnym krokiem w kierunku edukacji młodego pokolenia o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i budowaniu świadomości historycznej. Przypominanie o ludobójstwie na Wołyniu poprzez sport może przyczynić się do lepszego zrozumienia i dialogu między narodami, mimo że wywołuje kontrowersje i emocje.

Podsumowanie

Podsumowując, decyzja piłkarzy Chełmianki Chełm o umieszczeniu napisu „Wołyń 43 Pamiętamy” na swoich koszulkach jest aktem upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko oddanie hołdu ofiarom, ale również podkreślenie konieczności prawdy historycznej i pojednania między Polską a Ukrainą. Choć budzi różne emocje i reakcje, jest krokiem w kierunku budowania dialogu i zrozumienia między narodami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version