Od 22 lipca do 5 czerwca 2025 r. ukraińska kasza importowana do UE będzie objęta kontyngentem taryfowym z pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA) obowiązującej od 2016 r. między obiema stronami. Automatyczne przywrócenie tego kontyngentu taryfowego wynika ze zmienionych autonomicznych środków handlowych (ATM) obowiązujących od 6 czerwca 2024 r.

Zmienione ATM obejmują hamulec bezpieczeństwa dla siedmiu produktów rolnych, który zostanie automatycznie uruchomiony, jeśli wielkość przywozu osiągnie średni roczny przywóz odnotowany między 1 lipca 2021 r. a 31 grudnia 2023 r.

W przypadku kaszy średnia ta wynosi 20 648,24 ton. Artykuł 4 rozporządzenia 2024/1392 stanowi, że po osiągnięciu tych wielkości Komisja ma 14 dni na ponowne wprowadzenie odpowiedniego kontyngentu taryfowego z DCFTA między UE a Ukrainą. Ponieważ przywóz kaszy z Ukrainy od początku 2024 r. przekroczył już wielkości określone w kontyngencie taryfowym DCFTA, dodatkowy przywóz będzie kontynuowany z cłami najwyższego uprzywilejowania (KNU).

Od 1 stycznia 2025 r. i do 5 czerwca 2025 r. zostanie wprowadzony nowy kontyngent taryfowy, odpowiadający pięciu dwunastym progu ustalonego dla uruchomienia hamulca bezpieczeństwa. W przypadku kaszy wielkość tego nowego kontyngentu ustalono na 8 603,43 tony.

Kontekst

Obowiązujące od 4 czerwca 2022 r. autonomiczne środki handlowe (ATM) miały wyraźny pozytywny wpływ na handel Ukrainy z UE. Wraz z pasami solidarności, ATM zapewniły, że przepływy handlowe z Ukrainy do UE pozostały wyjątkowo stabilne w 2022 i 2023 r. pomimo poważnych zakłóceń spowodowanych wojną i wbrew ogólnej tendencji spadku ogólnego handlu Ukrainy. Import UE z Ukrainy wyniósł 22,8 mld euro w 2023 r. w porównaniu do poziomu sprzed wojny, który wynosił 24 mld euro w 2021 r.

Najnowsze ATM wprowadziły hamulec bezpieczeństwa dla jaj, drobiu, cukru, owsa, kukurydzy, kaszy i miodu, aby mieć również na uwadze wrażliwość UE. Dokładny poziom importu i odpowiednie poziomy wyzwalające można śledzić w czasie rzeczywistym na stronie internetowej unii celnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version