Maciej Hunia, były funkcjonariusz polskich służb specjalnych, obecnie ubiega się o stanowisko ambasadora Polski w Izraelu. Jego kandydatura wzbudziła wiele pytań i kontrowersji, szczególnie w kontekście łamania praw człowieka w Strefie Gazy oraz tzw. ustawy 447.

POLECAMY: STOP447! Uśmiechnięta Polska Tuska odrzuciła projekt ustawy o sprzeciwie wobec roszczeń żydowskich

Pozytywna opinia Komisji Spraw Zagranicznych

Podczas czwartkowego posiedzenia, sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Macieja Huni na ambasadora RP w Izraelu. Hunia, były generał brygady wywiadu cywilnego, był pytany przez posłów o kluczowe kwestie dotyczące relacji polsko-izraelskich oraz międzynarodowych zobowiązań Polski.

Pytania o prawa człowieka i ustawę 447

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) zapytał Hunię o zasadność nazywania Izraela „strategicznym sojusznikiem” przez poprzedni polski rząd. Termin ten był często używany przed 2018 rokiem przez rząd PiS. Poseł Bosak poruszył także temat łamania praw człowieka w Izraelu, szczególnie w Strefie Gazy, oraz łamania prawa międzynarodowego.

Bosak odniósł się również do ustawy 447, przyjętej przez Kongres amerykański. „My byliśmy przekonywani przez poprzedni rząd, że ta ustawa nie rodzi żadnych skutków dla państwa polskiego i właściwie nie ma czego się obawiać” – mówił Bosak. Przypomniał, że Sejm odrzucił obywatelski projekt mający powstrzymać działanie tej ustawy w Polsce, uzasadniając to rzekomym brakiem skutków prawnych. Bosak pytał Hunię o skutki ustawy, które pojawiły się w jego prezentacji.

Eksport technologii wojskowych

W jednym z pytań Bosak zwrócił uwagę na zdanie w prezentacji Huni dotyczące uzyskania zgody władz Izraela na eksport technologii wojskowych przez polskie firmy. Poseł zapytał, czy chodzi o eksport broni do Izraela, czy o eksport broni z Polski na izraelskich licencjach. Hunia odpowiedział, że chodzi o eksport do krajów trzecich, uzyskanie licencji Izraela na możliwość eksportowania produktów.

Ludobójstwo i antysemityzm

Poseł Roman Fritz (Konfederacja) dopytywał o sytuację w Palestynie i zapytał, czy Hunia uznałby działania izraelskie za ludobójstwo na ludności palestyńskiej. Hunia odpowiedział, że byłby daleki od użycia tego słowa, dodając, że operacje militarne niestety pociągają straty postronnych osób, co miało miejsce także w Iraku i Afganistanie.

Fritz poruszył również kwestię antysemityzmu, pytając, czy Polska musi zawsze przepraszać, że „nie jest wielbłądem”. Hunia podkreślił, że nasze relacje z Izraelem są raczej specjalne ze względu na historię, kulturę i wspólne doświadczenia w czasie II wojny światowej, a nie na bliskie relacje militarne.

Historia i doświadczenie Macieja Huni

Maciej Hunia to były funkcjonariusz polskich służb specjalnych, w tym Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Był szefem Służby Wywiadu Wojskowego oraz Agencji Wywiadu. W latach 2007–2008 pełnił funkcję dyplomaty w ambasadzie RP w Czechach, a następnie szefa SWW i AW.

Ustawa 447 i Restytucja Mienia

W 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę 447 dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu, będącą konsekwencją Deklaracji Terezińskiej z 2009 roku, sygnowanej przez 46 państw, w tym Polskę. Ustawa zobowiązuje Departament Stanu USA do składania sprawozdań na temat zwrotu mienia pożydowskiego. Hunia wyjaśnił, że w kontekście polskiego prawa, ustawa 447 dotyczy jedynie monitorowania zwrotu mienia pożydowskiego, a każdy obywatel ma prawo do dochodzenia zwrotu lub rekompensaty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Kowal nie jest Polakiem, gotował w 2014 roku na majdanie, rada bym wiedzieć, kto mu płaci. To jest anty-Polak! I ten kandydat na ambasadora do usraela, też niezła kan..lia…

Napisz Komentarz

Exit mobile version